آشنایی با رشته های مهندسی

شنایی با رشته ی مهندسی عمران(کارشناسی):

آشنایی با رشته ی مهندسی :
*اگربه فعالیت های گروهی علاقه مندهستید.
*اگررابط اجتماعی وتوانایی ارتباط برقرارکردن بالایی دارید.
*اگربه ریاضی وفیزیک علاقمند هستیدودر زمینه های ریاضی وفیزیک دانش خوبی دارید.
*واگرازتوان جسمی،قدرت تجزیه وتحلیل ،قدرت تجسم ودقت بالایی برخوردارهستید.
در انتخاب این رشته به درستی عمل کرده ایدودراین رشته موفق خواهیدشد.

کارنامه زیر قبول شده در رشته ی مهندسی عمران است

🔴رشته عمران در کشورما درمقاطع کاردانی،کارشناسی،کارشناسی ارشدودکترا آموزش داده می شودوامکان گرفتن مدرک برای هرکدام از مقاطع برای دانشجویان وجوددارداما بالا رفتن سطح تحصیلی،به دلیل گسترده بودن زیرمجموعه ها،زمینه فعالیت محدود وبصورت تحصصی در می آید.رشته مهندس عمران در دوره ی کارشناسی بصورت ضمنی تمام دروس زیرمجموعه های مختلف را مطالعه می کندوتقریبا با تمام زیرمجموعه هابصورت محدودی آشنا می شود.

🔴گرایش های مهندسی عمران در مقطع کارشناسی:
۱-مهندسی عمران _ عمران
این گرایش قبلا به مهندسی راه وساختمان مرسوم بوده است وبه منظور تربیت مهندسان طراح،محاسبه واجرای پروژه های ساختمانی،صنعتی،راه سازی وتاسیسات آبی ونظارت برحسن اجرای طرح های عمرانی در زمینه های فوق وهمچنین همکاری با مهندسان مشاور یا محاسبه در زمینه های یادشده به وجود آمده است.قسمت عمده دروس این رشته را مجموعه ی متنوعی از دروس نظری وپروژه های طراحی تشکیل می دهدوکنارآن هاتعدادی دروس آزمایشگاهی وکارگاهی ونیزدو دوره ی کارآموزی در طی دو تابستان پیش بینی شده است.

۲-گرایش سازه
این گرایش مهندسی عمران به طراحی وتحلیل سازه های بلندمرتبه ،ساختمان ها،پل هاوبه طور کلی هرسازه ای که نیاز به طراحی وتحلیل به منظور کاربرد خاصی را داشته باشدمی پردازد.در ایران به طور معمول سازه هادر مقابل زلزله مقاوم سازی می شوندولی این مقاوم سازی می تواندبه هرمنظور دیگرباد،سیل،حرارت و…باشد.

۳-گرایش مدیریت ساخت
به طور عمده به برنامه ریزی واجرای پروژه های عمرانی به طوری که در کوتاهترین زمان ممکن با بهترین بهره وری از منابع موجودانجام شود تا بیشترین سودآوری را داشته باشند،اطلاق می شود.

۴-گرایش محیط زیست
این رشته با توجه به عمر نسبتا اندک خوددر مقایسه با سایرزیرشاخه های عمران جایگاه بسیار خوبی را به دست آورده است زیزا با رشد روز افزون جمعیت وگسترش شهرها،نیاز به محیطی سالم برای زندگی احساس می شود.این مهندسی برای داشتن هوا،آب وخاکی سالم تلاش می کند.

۵-گرایش خاک و پی
اگر پروژه های عمرانی نیاز به بستری مناسب برای شروع به فعالیت دارند،این رشته با بررسی نحوه ی تعامل سازه باخاک وبا شناخت خاک هاوسنگ ها برای پایدارسازی،مقاوم سازی وبستر سازی برای دیگر فعالیت های عمرانی تلاش می کند.
۶-مهندسی عمران _ نقشه برداری
این رشته با داشتن ۲۶ واحد ریاضی در دانشگاه بیشترین واحد ریاضی را در تمام رشته های مهندسی داراست وبا رشته ی عمران_عمران که برساخت وساز تاکیدداردمتفاوت است.از جمله جذابیت های این رشته امکان تعامل وهم کاری این رشته در زمینه های علمی وپژوهی واجرایی با تمامی رشته های مهندسی دیگر است.واین به دلیل پایه ی کاملا هندسی وریاضی این رشته ی مهندسی است تاجایی که می توان این گرایش مهندسی عمران را” مهندسی هندسه” نامید.وتمامی نیازهای هندسی دیگر رشته هارا فراهم می آورد.داشتن ریاضی وفیزیک قوی لازمه ی این گرایش است‌.

۷-مهندسی عمران _ آب
این دوره به منظور تربیت متخصصانی است که بتواننددر زمینه های شناخت منابع آب وکنترل وبه سازی کیفیت منابع آب،اطلاعات لازم را به دست آورندتا بتوانند در مراحل مختلف طراحی،نظارت ومدیریت پروژه های آب کارکنند.

🔴ادامه تحصیلات در دوره بعداز کارشناسی را تحصیلات تکمیلی می نامند.که شامل:کارشناسی ارشد(فوق لیسانس یا دکترای حرفه ای)ودکترای تخصصی است.
*کارشناسی ارشدناپیوسته:۳۲واحدآموزشی تخصصی متناسب با رشته ارائه می شودکه تعدادی از این واحدهارا پایان نامه تشکیل می دهد.
*دوره ی دکترا:۴۵واحد درس اختصاصی متناسب بارشته ارائه می شودکه اغلب در حدودنصف این تعدادواحدهارا پایان نامه تشکیل می دهد.
توجه!!!امکان ادامه ی تحصیل دربعضی از رشته های کارشناسی ارشد در مقطع دکترا در داخل کشور وجوددارد.ولی ادامه ی تحصیل در بعضی از رشته هادر حال حاضرفقط در خارج از کشور میسراست

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *