شنایی با رشته ی اتاق عمل(کارشناسی پیوسته)

آشنایی با رشته ی اتاق عمل(کارشناسی پیوسته):

🔴 رشته اتاق عمل : با توجه به گسترده شدن مراکز درمانی و بیمارستانی که مجهز به اتاق عمل هستند این نیاز حس میشود که افرادی کاردان اداره ی امور یک اتاق عمل جراحی را به نحو احسن انجام دهند .
این دسته از افراد اصولا میتوانند از نظر فنی پزشکان و جراحان را کمک برسانند .همچنین وسایل جراحی و استریل کردن آنها نیز میتواند در زمینه فعالیت های آنان در اداره ی اتاق عمل جراحی باشد .
در اکثر نقاط دنیا اصولا برنامه ای که برای خواندن این رشته در نظر گرفته میشود به چندین صورت مختلف است .
متخصصان اتاق عمل به عنوان عضو مهمی از یک تیم بهداشتی هستند که با پزشکان ، هوشبران ، پرستاران و … در تماس هستند و برای تامین آرامش و مراقبت از بیماران انجام وظیفه میکنند و نیز اداره ی یک اتاق عمل به آنها میتواند سپرده شود.
باتوجه به طولانی بودن زمان برخی جراحی ها،علاقه مندان به رشته ی اتاق عمل بایداز انگیزه وتوان جسمی نسبتا بالایی برخوردار باشند.

رشته اتاق عمل
رشته ی اتاق عمل در مقطع کاردانی

بین سال های ۱۳۶۶ تا سال ۱۳۸۰ و در مقاطع کارشناسی پیوسته و ناپیوسته از سال ۱۳۸۷ در دانشکده های مربوطه ارائه میگردد .
این رشته به طور معمول در دانشکده های پیراپزشکی و نیز پرستاری ارائه میشود و گروهی تحت عنوان گروه اتاق عمل اداره ی امور مربوط به این رشته در دانشکده را بر عهده دارند.

🔴تصور اشتباهی که مردم درباره ی این رشته دارند

این است،می پندارند فارغ التحصیلان این رشته تنها وسایل جراحی را به جراح در اتاق عمل می دهند ودر افکار عامیانه تر عرق پیشانی جراح را حین عمل خشک می کنند.وهمین تصورات موجب می شود داوطلبان قبل از ورود به این رشته این تصور را داشته باشند که نمی خواهیم زیردست کسی باشیم وکسی در اتاق عمل به ما دستور بدهد.این را مدنظر داشته باشیدکه در سیستم های بهداشتی کسی بالای دست کسی نیست یعنی مقام مافوق نداریم وهمه برای بهبود وسلامتی بیمار تلاش می کنند.لازم است بدانیدوظایف یک کمک جراح چیزی فراتر از تصورات عوام گونه است.
وظایف یک کمک جراح:
آماده کردن اتاق عمل-کنترل رطوبت وایمنی-استریل کردن وسایل جراحی-حضور به عنوان دستیار فنی جراح-کمک به جمع آوری نمونه،محافظت وفرستادن آن به آزمایشگاه-حضوردر اتاق ریکاوری-استریل کردن اتاق پس از جراحی-توانایی بالا در بخیه زدن-کار با تمامی وسایل در اتاق عمل که در حین حراحی وقبل وبعدآن استفاده می شود.

🔴اتاق عمل در مقطع کارشناسی پیوسته به مدت ۴سال آموزش داده می شودودر مجموع۱۳۰واحد درسی بایدگذرانده شود.(۲۲واحدعمومی+۸۴واحددروس پایه واختصاصی+۲۴واحدکارآموزی)
طول دوره ی کارشناسی مطابق با آیین نامه ی آموزشی در دوره ی کارشناسی پیوسته وناپیوسته مصوب شورای عالی برنامه ریزی کشور؛حداقل۴سال وحداکثر۵سال(در شرایط خاص ووموافقت آموزش کل دانشگاه علوم پزشکی)می باشد.

🔴ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر:

۱-حالت اول دانشجویان در مقطع کارشناسی آموزش های مربوط به این رشته را فرا می گیرند(۴سال مدرک لیسانس)که در صورت گذراندن یه دوره ی۱/۵تا۲ساله می توانند به عنوان کمک اول جراح در اتاق عمل حضور داشته باشند.
۲-حالت دوم این است که افراد پس از گذراندن دوره کارشناسی پرستاری یک دوره۲ساله اتاق عمل را خواهند گذراند و پس از اتمام دوره و گرفتن مدرک میتوانند به عنوان متصدی و اداره کننده ی اتاق عمل فعالیت کنند .
۳-حالت سوم این است که افراد دوره کاردانی اتاق عمل را گذرانده و پس از آن در صورت تمایل خود شخص یک دوره ی یک ساله نیز میتوانند بگذرانند که به طور کامل برای کار در محیط اتاق عمل آماده شوند.
۴-حالت چهارم مقطع کارشناسی است که دراین رشته تمرکزش بر روی تربیت نیرویی کارآمد است که با کسب توانایی حرفه ای و نیز دانش روز خدمات مراقبتی را در سطح بالایی از استاندارد جهت حفظ سلامت بیمار انجام دهد.

🔴فرصت های شغلی:

فارغ التحصیلان می توانندبعد از دوره ی کارشناسی،با کسب مجوزدر بخش جراحی،اتاق عمل ومراکز جراحی سرپایی،اورژانس ها،مطب ها؛بیمارستان های خصوصی ودولتی وبه طور کلی در هرجایی که نیاز به اتاق عمل یا نهارت های فنی اتاق عمل باشد،استخدام شوند.

🔴از دانشگاه های برتر این رشته:

می توان به دانشگاه علوم پزشکی همدان،دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد،دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی ودانشگاه علوم پزشکی سمنان اشاره نمود.

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *