افزایش قدرت یادگیری برای تمرکز بیشتر

چگونه قدرت یادگیری و فعالیت ذهنی خود را افزایش دهیم

یکی از دلایل ناکام ماندن دانش آموزان در یادگیری نداشتن مهارت افزایش قدرت یادگیری است که در این مقاله راه های افزایش قدرت یادگیری و تمرکز بیشتر روی مطالب را یاد میدهیم. در ادامه با ما همراه باشید.

قدرت یادگیری

چكیده: یكی از مهمترین تكنیكهایی كه باعث افزایش قدرت یادگیری می شود، افزایش فعالیت ذهنی است.
میزان واكنش ما نسبت به مطالب تحت تاثیر حالات روحی، علایق، انگیزه‌ها و فنون مورد استفاده در مطالعه تغییر می كند.
هر چقدر این واكنش نسبت به مطالبی كه مطالعه می كنیم بیشتر باشد، آنها بیشتر و بهتر در ذهن ما جای خواهند گرفت.
برای ایجاد واكنش فعالانه ذهن می توانید از روشهای معرفی شده در این مقاله استفاده كنید.


۱- گرم كردن:

ذهن ما نیز مانند جسم ما برای اینكه ورزیده تر باشد و كارش را بهتر انجام دهد، نیاز به گرم كردن دارد. در پانزده دقیقه اول مطالعه نیروی ما صرف گرم كردن مغز در جهت تمركز روی موضوع مورد نظر می شود.

بنابراین كارآیی فرد در ۱۵ دقیقه ی اول كمتر است. حتما تا به حال متوجه شده‌اید كه در دقایق اول امتحان فهم سوالات و پاسخ دادن به آنها تا اندازه ای مشكل است.

در ادامه می خوانیم:

اما بعد از چند دقیقه با سهولت بیشتری موفق به پاسخ دادن به سوالات می شوید. پس اگر شروع درسی برایتان مشكل بود، دلسرد نشوید و به مطالعه ادامه دهید. وقتی ذهنتان آماده شد با سرعت بیشتری مطالب را فرا خواهید گرفت.

بطور كلی بهترین راه برای گرم كردن ذهن، مرور مطالب گذشته است. این كار علاوه بر آماده كردن مغز، باعث می شود كه بهتر بتوانید بین معلومات جدید و دانسته‌های قبلی ارتباط برقرار كنید.

۲- تكرار كردن:

همانطور كه ذكر شد، مرور و تكرار مطالب گذشته به فهم مطالب جدید كمك قابل توجهی می نماید؛ چون باعث می شود ذهن فعال تر شود.

۳- اثر “بالارد”:

این اثر مربوط به قسمت ناخودآگاه ذهن می باشد. در حقیقت بعد از مطالعه قسمتی از مغز هنوز به فعالیت خود در زمینه یادگیری و یادآوری مطالب خوانده شده، ادامه می دهد. درست مانند وقتی كه پا را از روی پدال گاز بر می‌دارید، اما ماشین هم چنان به حركت خود ادامه می دهد.

برای تقویت و ادامه این حركت ذهنی باید:

اولا، نسبت به مطالب در خود علاقه ایجاد كنید، زیرا ثابت شده مطالب مورد علاقه زمان كمتری می برد. حتی تظاهر به داشتن علاقه به یك مطلب قدرت یادگیری را افزایش می دهد.
ثانیا، در خود انگیزه ایجاد كنید. اهمیت یادگیری مطالب را برای خود مشخص كنید تا با هدف و انگیزه بیشتری مطالعه كنید.
ثالثا، پس از مطالعه مطالب مشكل، به ذهن خود كمی استراحت دهید. چون هر چقدر مطالب مشكل تر باشد و قوای ذهنی بیشتری را بكار گیرد، حركت ناخودآگاه ذهن بیشتر خواهد بود.

جالب است بدانید بسیاری از كشفیات مهم مانند كشف انسولین كه توسط “بانتینگ” صورت گرفت، در اثر فعالیت قسمت ناخودآگاه ذهن و در خواب حاصل شده است.

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *