معرفی رشته‌‌ی نمایش از نگاه کارشناسی ارشد کارگردانی

معرفی رشته‌‌ی نمایش از نگاه کارشناسی ارشد کارگردانیReviewed by دینی صد on Jul 9Rating:

ندا حبیبی- کارشناس ارشد کارگردانی دانشگاه تهران

درباره هنرتئاتر

هنر تئاتر یا نمایش قدمتی طولانی دارد که شروع آن به یونان باستان می رسد. این هنر شگفت انگیز می تواند یک وسیله بیانی قدرتمند برای طرح مسائل انسانی باشد و برای انواع مخاطبان در سطوح مختلف قابل استفاده است.

در تعریف کلی می توان گفت تئاتر بیان بی واسطه یک روایت توسط انسان برای انسانی دیگر است. نور، صدا، صحنه پردازی و…. امکانات و ابزاری هستند که برقراری ارتباط بهتر و مطلوب تر با تماشاگر را تسهیل می کنند. تئاتر به واسطه شکل ویژه ی خود (زنده بودن) از محدودیت هایی نیز برخوردار است با این همه نمی توان به تأثیر چشمگیر آن بر هنرهای تصویری بعد از خود به ویژه سینما اشاره نکرد.

هنر تئاتر از هنرهای دیگر نیز کمک می گیرد از جمله ادبیات، موسیقی، هنرهای تجسمی و معماری. پس هرگونه اطلاعات در این زمینه ها می تواند به علاقه مند این هنر کمک رسان باشد.

تحصیل در رشته تئاتر

درسال ۱۳۱۵ نیاز به آموزش در زمینه تئاتر به صورت جدی نمایان شد و اولین کلاس تئاتر در ایران آغاز به کار کرد. آموزش دانشگاهی تئاتر نیز در سال ۱۳۴۳ با شکل گیری دانشکده هنرهای دراماتیک بود.

امروزه با توجه با استقبال زیاد از این رشته دانشگاه های مختلفی از روزانه تا غیرانتفاعی و آزاد از تهران تا بوشهر اقدام به پذیرش دانشجو می کنند و داوطلبان این رشته از مقطع کاردانی تا کارشناسی ارشد امکان ادامه تحصیل دارند .البته تمام گرایش های تئاتر در دانشگاه های مختلف وجود ندارد و باید داوطلب به این نکته حتما توجه داشته باشد.

رشته نمایش از رشته های نیمه متمرکز می باشد و لازم است داوطلبان پس از قبولی در آزمون نظری، آزمون عملی را نیز با موفقیت پشت سر بگذارند. در نتیجه متقاضی این رشته حتما باید خود را برای آزمون عملی آماده سازد و به فکر تهیه یک رزومه هنری برای گرایش موردنظرش باشد.

آشنایی با گرایش های مختلف رشته‌‌ی نمایش

رشته نمایش در کشور ما دارای گرایش های زیر است:

ادبیات نمایشی:

داوطلب این گرایش برای نویسندگی در حوزه های نمایش نامه، فیلمنامه و داستان آموزش می بیند، هر چند که تمرکز اصلی بر آموزش نمایشنامه نویسی است. داوطلب این گرایش باید دست به قلم و اهل مطالعه باشد و در زمینه های مختلف روانشناسی، جامعه شناسی و ادبیات اطلاعات کافی داشته باشد.

تاریخ نمایشنامه نویسی، آشنایی با سبک های ادبی جهان، اصول و فنون نمایش نامه نویسی، فیلمنامه نویسی، داستان نویسی برخی از دروس این گرایش هستند.

بازیگری:

در سالهای اخیر بر تعداد علاقه مندان این گرایش افزوده شده است و چه بهتر است که علاقه مندان این هنر از طریق کانال صحیح آن که همانا آموزش آکادمیک و دانشگاهی آن است وارد این حوزه گردند.

داوطلب این گرایش برای بازی در سینما، تئاتر و تلویزیون آموزش می بیند و با متدهای مختلف بازیگری آشنا می شود. بدن و بیان یک بازیگر ابزار اصلی او برای انتقال حس هستند که در دانشگاه ، به کارگیری درست این ابزار به دانشجو آموزش داده می شود. داوطلب این گرایش باید اعتماد به نفس ، تخیل و حسی قوی داشته باشد.

بدن ، بیان ، حرکت ، اجرای کارگاهی نمایش های ایرانی، بازیگری رادیو و تلویزیون و سینما از دروس تدریس شده در این گرایش هستند.

نمایش عروسکی:

داوطلب این گرایش با زمینه های مختلف تئاتر عروسکی از جمله عروسک سازی، عروسک گردانی، نمایشنامه نویسی عروسکی، کارگردانی، بازیگری و… آشنا می شود. عمده فعالیت های این گرایش مربوط به کودکان می باشد و زمینه شغلی آن در تئاتر و تلویزیون و حتی سینما وجود دارد.

از جمله دروس این گرایش می توان به بازیگری نمایش عروسکی، طراحی صحنه نمایش عروسکی، موسیقی نمایش عروسکی، کارگاه عروسکی، طراحی و دوخت لباس عروسک و… اشاره کرد.

 

کارگردانی:

داوطلب این گرایش در زمینه کارگردانی آموزش می بیند. نکته قابل اشاره در این گرایش این است که داوطلب با اصول کارگردانی در تئاتر آشنا می شود و اصولاً کارگردانی سینما و تلویزیون مقوله ای متفاوت از آن هستند.

تحلیل نمایش نامه، سبک ها و شیوه های اجرا، اجرای کارگاهی نمایش های ایرانی، اصول کارگردانی نمایش رادیویی و نمایش تلویزیونی ازجمله دروس گرایش کارگردانی هستند.

طراحی صحنه:

در این گرایش اصول و مبانی طراحی صحنه آموزش داده می شود. به طور کی یک‌ صحنه‌آرا باید بتواند با توجه‌ به‌ امکانات‌ سالن‌ و دستگاه‌های‌ مکانیکی‌ موجود ، فضای‌ کلی‌ نمایش‌ را ایجاد ‌کند و به‌ ساده‌ترین‌ وجه ‌، حس‌های‌ موجود در نمایش‌ را به‌ یاری‌ دکور به وجود آورد. به‌ همین‌ دلیل‌ طراح‌ نور، طراح‌ لباس‌ و چهره‌پرداز زیر نظر وی‌ فعالیت‌ می‌کنند.

برخی از دروس این گرایش عبارتند از: نقشه کشی، نور، صوت، کارگاه دکور و صحنه آرایی، طراحی و نقاشی، آشنایی با طراحی و دوخت لباس، آشنایی با صحنه سینمایی و تلویزیون

معرفی رشته‌‌ی نمایش – موسسه حرف آخر

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *