معرفی رشته حقوق از نگاه رتبه ۵۱ کنکور

معرفی رشته حقوق از نگاه رتبه ۵۱ کنکورReviewed by دینی صد on Jul 7Rating:

بهناز آرون، رتبهی ۵۱ منطقهی ۱ در مقطع کارشناسی، دانشگاه شهیدبهشتی، رتبهی ۶ در مقطع کارشناسی ارشد حقوق جزا و جرمشناسی دانشگاه شهیدبهشتی

 

رشته حقوق رتبه‌ی اول را در رشته‌های دانشگاهی علوم انسانی دارد. این امر می‌تواند ناشی از آینده‌ی شغلی متنوع در این رشته باشد؛ اعم از وکالت، قضاوت، سردفتری، مشاوره‌ی حقوقی در شرکت‌ها و بانک‌ها و … یا ناشی از جذاب بودن آگاهی از قوانین و توانایی اظهارنظر در مباحث تخصصی حقوقی باشد.

لازمهی تحصیل و اشتغال:

عوامل موفقیت در این رشته، در کنار علاقه که لازمه‌ی هر امری است، فن بیان خوب، توانایی نوشتن مطلب، روحیه‌ی جستجوگری، تسلط در زبان انگلیسی یا فرانسه و عربی، توانایی تحلیل و ارزیابی مسائل به گونه‌ای که درس منطق در مقطع دبیرستان تبدیل به یک درس مهم و بنیادی در دانشگاه با عنوان اصول فقه می‌شود؛ بنابراین تصور این امر که رشته‌ی حقوق یک رشته‌ی حفظی است درست نیست.

۱) کارشناسی: ریشه و بنیاد آموختن علم حقوق در این دوره حاصل می‌شود؛ به این معنا که دانشجو همه‌ی  درس‌های لازمه‌ی فعالیت در این رشته را در ابعاد وسیع می‌آموزد و پشتکار خود دانشجو در این مقطع نقش قابل توجهی دارد.

۲) کارشناسی ارشد: در این مقطع دانشجو به طور تخصصی با زمینه‌ی گرایش انتخابی خود آشنا می‌شود. در گرایش جزا تصوری وجود دارد که این گرایش، گرایشی ناملایم است و فقط به جرم و جنایت می‌پردازد که صحیح نیست؛ زیرا دغدغه‌ی اصلی این رشته تحویل انسان درست به جامعه، بحث علت‌شناسی جرم، ارزیابی کارکردهای فردی و اجتماعی مجازات‌های متنوع است.

زمینههای شغلی رشته حقوق :

یکی از زمینه‌های شغلی این رشته، وکالت است که مستلزم موفقیت در آزمون کانون وکلا و اخذ پروانه‌ی وکالت است. قضاوت یکی دیگر از زمینه‌های شغلی است که لازمه‌ی آن موفقیت در آزمون کتبی قضاوت و مصاحبه‌ی شفاهی است. مشاوره‌ی حقوقی در ادارات که از طریق آزمون‌های استخدام ادارات صورت می‌گیرد. سردفتری که با موفقیت در آزمون خاص آن قابل دسترسی است.

رشته حقوق – موسسه حرف آخر

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *