رشته حقوق از نگاه دانشجوی دکتری حقوق بین الملل دانشگاه تهران

رشته حقوق از نگاه دانشجوي دکتري حقوق بين الملل دانشگاه تهرانReviewed by دینی صد on Jul 7Rating:

رشته حقوق

رشته حقوق به عنوان یکی از مهم ترین رشته های علوم انسانی، به بررسی حقوق و اختیارات و آزادی های انسان ها و قالب بندی روابط اجتماعی مختلف انسان در چاچوبی قانونی می پردازد. برای حقوق تعاریفی مدنظر قرار می گیرد. اما آنچه به عنوان رشته ای دانشگاهی مورد مطالعه قرار می گیرد: ۱- جمع حق به معنی اعطای صلاحیت و امتیاز و آزادی از سوی جامعه به فرد و ۲- مجموع قواعد و موازین، قوانین و مقررات، امتیازات و محدودیت ها که بر اشخاص، از جهت زندگی در اجتماع، برای تنظیم روابط اجتماعی و حفظ نظم در اجتماع حکومت می کند، می باشد. لذا انواع گوناگون روابط انسان در اجتماع و عرصه بین المللی مانند روابط تجاری، مدنی افراد با یکدیگر و رابطه افراد با دولت ها با یکدیگر از دیدگاه حقوقی بررسی می شود.

همچنین قواعد مربوط به بررسی جرایم و مجازات ها و تعقیب و مجازات مجرمان بخشی دیگر از حیطه مطالعات حقوقی است. در همه این زمینه ها نیاز مبرمی به مطالعات تطبیقی با نظام حقوقی سایر کشورها احساس می شود.

رشته حقوق در مقطع کارشناسی ارشد دارای گرایش های حقوق عمومی، بین الملل، خصوصی، جزا، محیط زیست، مالکیت فکری ، بشر و … است و این روابط بشری را به صورت تخصصی و فارغ از قوانین موجود به صورت علمی و چاچوب بندی حقوقی بررسی می کنند.

محمود ابراهیمی دانشجوی دکتری حقوق بین الملل دانشگاه تهران

معرفی رشته حقوق – موسسه حرف آخر

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *