جایزه شیمی سبز یونسکو، به یک ایرانی رسید

بازگشت به نوشته‌ها

جایزه شیمی سبز یونسکو، به یک ایرانی رسید

جایزه شیمی سبز یونسکو، به یک ایرانی رسیدReviewed by دینی صد on Jan 7Rating:

دکتر مهدی محمدی در گفت وگو با ایسنا با بیان این که این تحقیقات از سه سال قبل آغاز شده است، گفت: عمده کارهای تحقیقاتی من بر روی تثبیت آنزیم ها و استفاده از آنها در واکنش های شیمی آلی است که به آن بیوکاتالیست اطلاق می ‍ شود. این حوزه میان رشته ای در میان جامعه شیمی ایران بسیار نوپا بوده و با وجود پیشرفت های گسترده دنیا، دانشگاه ها و مراکز بسیار معدودی در این زمینه فعالیت می کنند.

مجری طرح با تاکید بر این که در مدت سه سال این تحقیقات در زمینه تثبیت آنزیم ها بر روی بسترهای مختلف قندی و نانو با استفاده از روش های مختلف متمرکز شده است، افزود: اگر بخواهیم از آنزیم ها استفاده های صنعتی بیشتری داشته باشیم باید این آنزیم ها را از طریق تثبیت بر بسترهایی به صورت هتروژن در بیاوریم؛ از این رو تثبیت آنزیم گامی مهم در کاربردی کردن و صنعتی سازی آنزیم ها به شمار می رود.

محمدی آنزیم ها را کاتالیزگر فرایندهای زیستی توصیف کرد و یادآور شد: این کاتالیزگرهای زیستی در انجام واکنش ها، نقش مهمی ایفا می کنند که در سال های اخیر به دلیل انتخاب گری بالا و عدم آلایندگی محیط زیست کاربردهای وسیعی پیدا کرده اند.

مجری طرح به نقش آنزیم ها در تولید بیودیزل اشاره کرد و افزود: آنزیم ها قادر به تجزیه چربی‌ها و تبدیل آن به «متیل استر اسیدهای چرب» هستند که گزینه اصلی جانشینی کاتالیزگرهای شیمیایی در تولید سوخت های زیستی به حساب می آیند.

مطلب پیشنهادی  دریافت کارت کنکور 94 از 17 خرداد

استادیار پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک با بیان این که در مطالعات زیادی تلاش کردیم تا بیودیزل را به روش آنزیمی تولید کنیم، افزود: یکی از مشکلات تولید آنزیمی بیودیزل، گران بودن و زمان‌بر بودن فرایند است که تمرکز اصلی این گروه تحقیقاتی بر غلبه بر این مشکلات متمرکز شده است.

محمدی، استفاده از روشهای ارزان قیمت و موثر تثبیت آنزیم بر روی بستر را از جمله راهکارهای کاهش هزینه های تولید بیودیزل نام برد و خاطرنشان کرد: در پروژه های متعدد از بسترهای متفاوتی مانند سیلیکا، سیلیکا با ساختار نانو حفره ای و نانو مگنت استفاده شده است.

استادیار پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک در عین حال پیوند کووالانسی را پیوند پیچیده ای دانست و افزود: هرچه شرایط پیوند سخت تر باشد فعالیت آنزیم ها کاهش می یابد ولی در روشی که اخیرا ما برای تثبیت آنزیم ها بر روی بستر با این تکنیک ارائه کردیم، آنزیم ها کاهش فعالیت نداشتند.

مجری طرح، نتایج این مطالعات را ارائه طرحی در حوزه شیمی سبز دانست و خاطرنشان کرد: به دلیل ویژگی های منحصر به فرد نحوه اتصال آنزیم ها بر روی سطح بستر و همچنین نوآوری و خلاقیت ارائه شده، این طرح موفق به کسب جایزه شیمی سبز از سوی یونسکو شد.

محمدی به جزئیات این جایزه اشاره کرد و یادآور شد: یونسکو با همکاری یک شرکت روسی تولید کننده کودهای شیمیایی و اتحادیه بین المللی شیمی محض و کاربردی قراردادی را منعقد کردند که به مدت پنج سال اعتباراتی را به دانشمندان جوان کمتر از ۳۵ سال که در زمینه شیمی سبز فعال هستند اختصاص دادند و این اعتبارات از سوی شرکت روسی تامین می شود.

مطلب پیشنهادی  مدارس غیردولتی ارزیابی می‌شوند

وی با بیان این که امسال دومین سال اعطای این جایزه بود، افزود: در سال جاری با ارائه روش نوینی برای تثبیت آنزیم جهت تولید بیودیزل به همراه پنج نفر از دانشمندان کشورهای ایتالیا، بلغارستان، آفریقای جنوبی، آرژانتین و استرالیا از میان ۱۲۰ طرح ارائه شده از سراسر دنیا، موفق به کسب این جایزه تحقیقاتی شدم.

این محقق هدف از اعطای این جایزه را کمک به استعدادهایی دانست که فعالیت های علمی قابل توجهی داشته و در حوزه شیمی سبز فعالیت می کنند.

وی با بیان این که بخشی از این مطالعات نیز از طرف آکادمی جهانی علوم (TWAS) در قالب بودجه تحقیقاتی ۱۱ هزار دلاری مورد حمایت قرار گرفته است، افزود: این بودجه به دانشمندان کمتر از ۴۰ سال کشورهای در حال توسعه اعطا می شود.

این محقق جوان توجه بیشتر جامعه شیمی به حوزه های میان رشته ای را خواستار شد و اضافه کرد: آینده شیمی ایران در گرو ساختارشکنی دانشمندان جوان این رشته در از بین بردن مرزهای سنتی و کاذب ایجاد شده میان علوم مختلف و توجه بیشتر به حوزه های نوین شیمی است.

635800986450235214 300x200 - جایزه شیمی سبز یونسکو، به یک ایرانی رسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به نوشته‌ها