خلاصه نویسی مهمترین بخش مطالعه

بازگشت به نوشته‌ها

خلاصه نویسی مهمترین بخش مطالعه

خلاصه نویسی مهمترین بخش مطالعهReviewed by دینی صد on Aug 31Rating:

خلاصه نویسی قسمت مهمی از مطالعه است. خلاصه نویسی علاوه بر کمک به درک بهتر مطالب باعث می‌شود تمرکز بیش‌تر شود و زمان کم‌تری برای مرور مطالب خوانده‌شده صرف شود.

به طور کلی خلاصه نویسی مهم‌ترین منبع در اوقات فراغت یا دوره‌ی فراموش کردن است. وقتی که بتوانید مطالب را خلاصه بنویسید یعنی آن‌ها را درست فهمیده‌اید؛ زیرا با نوشتن، بسیاری از ابهامات رفع می‌شود. پس می‌توان گفت قسمت عمده‌ی مطالعه باید از روی خلاصه‌نویسی‌ها صورت گیرد.

روش کار: برای این کار، از کلاس درس شروع می‌کنیم؛ یعنی در کلاس، تمام مطالبی را که دبیر می‌گوید یادداشت کرده و کتاب یا جزوه را حاشیه‌نویسی و علامت‌گذاری کنید.

برای یادداشت‌برداری از متن باید آن را به طور سریع بخوانید و سعی کنید مطالب را درک کنید. سپس با استنباط خودتان شروع به نوشتن مطالب کلیدی کنید. یادداشت‌برداری فقط با کلمات ویژه‌ی خودتان باشد و نکات اساسی را بنویسید. یادداشت‌ها نباید بازنویسی شوند بلکه چکیده و استنتاج مطالب را به صورت کلمات کلیدی بنویسید به طوری که با دیدن کلمه، مفهوم آن را به یاد آورید.

در خلاصه‌‌نویسی ابتدا باید کلیات موضوع مورد توجه قرار گیرد و موضوعات به صورت نمودار درختی رسم شود، سپس به بررسی جزئیات بپردازید.

در خلاصه نویسی دقت کنید که معمولاً ایده و نکته‌ی اصلی در دو جمله‌ی اول پاراگراف بیان می‌شود و بقیه‌ی پاراگراف توضیحات آن است؛ اما این امر بدان معنی نیست که بقیه‌ی متن مهم نیست، بلکه در ادامه‌ی متن باید به کلمات مهم مانند «نخست، مهم‌ترین عامل، بیش‌ترین تأثیر، نکته‌‌ی اساسی، درنتیجه و… بسیار توجه کرد.

مطلب پیشنهادی  نتايج اوليه کنکور ۹۴ فردا اعلام مي‌شود / انتخاب رشته از ۵ مرداد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به نوشته‌ها