رتبه بندی دانشگاه های ایران

بازگشت به نوشته‌ها

رتبه بندی دانشگاه های ایران

رتبه بندی دانشگاه های ایرانReviewed by دینی صد on Jul 14Rating:

به گزارش خبرنگار مهر، پایگاه رتبه بندی وبومتریکس بیش از ۲۲۰۰۰ دانشگاه و موسسه تحقیقاتی جهان را برمبنای شاخص EXCELLENCE که نشان دهنده تعداد مقالاتی است که از دانشگاه در نمایه استنادی اسکوپوس از لحاظ میزان استنادات جزء ۱۰ درصد برتر است، شاخص OPENNESS که تعداد فایل های وب سایت دانشگاه که در گوگل اسکالر نمایه شده است، شاخص PRESENCE یا همان تعداد صفحات ایندکس شده از وب سایت دانشگاه در گوگل و شاخص IMPACT که نشان دهنده تعداد External Back links  و Referring Domain  وب سایت  دانشگاه است، رتبه بندی شده اند.

نتایج این رتبه بندی هر ۶ ماه یکبار منتشر می شود و گزارش آخر به نام گزارش ژانویه ۲۰۱۴ منتشر شده است.

در میان دانشگاه های علوم پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی مشهد با صعود ۴۴۹ پله ای از رتبه ۱۸۰۷ به رتبه ۱۳۵۸ جهانی و از رتبه پنجم به رتبه چهارم در بین دانشگاههای علوم پزشکی کشور ارتقاء یافته و توانسته است از رتبه ۱۶ به رتبه ۱۰ در کل دانشگاههای کشور (شامل دانشگاههای وزارت بهداشت ودانشگاههای وزارت علوم  و …) صعود کند.

rotbe band uni - رتبه بندی دانشگاه های ایران

۵ دانشگاه اول جهان شامل دانشگاه هاروارد، انستیتو تکنولوژی ماساچوست، دانشگاه استنفورد، دانشگاه کرنل و دانشگاه کلمبیا نیویورک همگی از ایالات متحده آمریکا است.

در منطقه اروپا دانشگاه کمبریج از انگلستان رتبه اول و رتبه جهانی ۱۰، دانشگاه آکسفورد از انگلستان رتبه دوم و رتبه جهانی ۱۱، دانشگاه کالج لندن از انگلستان رتبه سوم و رتبه جهانی ۴۹، دانشگاه ادینبورگ از آلمان رتبه چهارم و رتبه جهانی ۵۲ و دانشگاه Ruprecht Karls از آلمان رتبه پنجم و رتبه جهانی ۶۲ را بدست آورده اند.

مطلب پیشنهادی  خستگی چشم در زمان کنکور

در منطقه آسیا نیز دانشگاه ملی تایوان از تایوان رتبه اول و رتبه جهانی ۴۰، دانشگاه توکیو از ژاپن رتبه دوم و رتبه جهانی ۴۴، دانشگاه Tsinghua از چین رتبه سوم و رتبه جهانی ۵۶، انستیتو تحقیقات علمی و تکنولوژی کره از کره جنوبی رتبه چهارم و رتبه جهانی ۶۰ و دانشگاه هنگ کنگ از هنگ کنگ رتبه پنجم و رتبه جهانی ۶۰ را بدست آورده اند.

در میان کشورهای عربی دانشگاه پادشاهی سعودی از عربستان سعودی با رتبه جهانی ۲۸۸ در رتبه اول قرار دارد. همچنین در میان کشورهای آفریقایی نیز دانشگاه قاهره از مصر با رتبه جهانی ۲۹۹ در رتبه اول قرار گرفته است.

در منطقه اقیانوسیه رتبه اول متعلق به دانشگاه ملی استرالیا با رتبه جهانی ۹۵ است و در میان کشورهای آمریکای لاتین نیز رتبه اول به دانشگاه سائوپائولو برزیل با رتبه جهانی ۲۹ اختصاص دارد.

رتبه بندی دانشگاه های ایران :

رتبه ۱۰ دانشگاه برتر ایرانی در آخرین نسخه رتبه بندی وبومتریک 

نام دانشگاه رتبه جهانی
دانشگاه تهران ۵۹۵
دانشگاه علوم پزشکی تهران ۶۱۵
دانشگاه فردوسی مشهد ۷۱۵
دانشگاه صنعتی اصفهان ۸۰۷
دانشگاه صنعتی شریف ۸۷۶
دانشگاه علوم پزشکی شیراز ۱۱۸۴
دانشگاه علم و صنعت ایران ۱۲۵۶
دانشگاه علوم پزشکی اصفهان ۱۲۵۹
دانشگاه صنعتی امیرکبیر ۱۲۷۲
دانشگاه علوم پزشکی مشهد ۱۳۵۸

منبع: خبرگزاری مهر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به نوشته‌ها