رشته تحصیلی ریاضی و تجربی ادغام می‌شود

بازگشت به نوشته‌ها

رشته تحصیلی ریاضی و تجربی ادغام می‌شود

رشته تحصیلی ریاضی و تجربی ادغام می‌شودReviewed by دینی صد on Aug 7Rating:

رشته تحصیلی دانش‌آموزان؛ ریاضی و تجربی ادغام می‌شود

معاون وزیر آموزش و پرورش اعلام کرد:
2015 3 27 14 45 39 - رشته تحصیلی ریاضی و تجربی ادغام می‌شود

رشته‌ تحصیلی

آموزش > عمومی – همشهری آنلاین:
رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی درسی گفت: بر اساس طرحی که شورای عالی آموزش و پرورش در حال تصویب آن است، رشته‌های تحصیلی دانش‌آموزان از ۵ به ۳ رشته تقلیل می‌یابد.

به گزارش واحد مرکزی خبر، حجت‌الاسلام والمسلمین بهرام محمدیان با اعلام این خبر گفت: بر اساس این طرح، ۵ رشته علوم تجربی، ریاضی فیزیک، علوم انسانی، فنی‌وحرفه‌ای و کار و دانش به ۳ رشته علوم پایه،‌ علوم انسانی و فنی مهارتی تغییر و انتخاب رشته‌های تحصیلی نیز در پایه دهم انجام خواهد شد.

وی افزود: دانش‌آموزان با اجرای این طرح می‌توانند در پایه یازدهم تغییر رشته تحصیلی خود را با کمترین حذف و اضافه واحدهای درسی انجام دهند و در پایه دوازدهم رشته‌های تحصیلی خود را به صورت تخصصی دنبال کنند.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی درسی درباره وضعیت قرارگیری زنگ کتابخانه و زنگ انشاء در برنامه درسی دانش‌آموزان در سال ۹۴، گفت: زنگ کتابخانه در سال تحصیلی آینده نیز در برنامه درسی دانش‌آموزان وجود ندارد و از سال تحصیلی ۹۶ – ۹۵ در برنامه درسی رسمی دانش‌آموزان قرار خواهد گرفت.

محمدیان یادآور شد: ۵۰ ساعت برنامه درسی خارج از کلاس در نظر گرفته‌ایم که در نظر داریم آنها را در برنامه درسی دانش‌آموزان قرار دهیم و طبق این برنامه زنگ انشاء نیز در برنامه رسمی دانش‌آموزان قرار گرفته است.

رشته تحصیلی ریاضی فیزیک از شاخه متوسطه نظری در ایران است.
همانطور که از اسم این رشته پیداست دروس اصلی و مهم این رشته درس ریاضی و فیزیک است. دانش ریاضی از پیش نیازهای اصلی برای موفقیت در این رشته محسوب می شود بنابراین دانش آموزانی که وارد رشته ریاضی و فیزیک می شوند باید به درس ریاضی علاقه‌مند باشند و توانایی لازم برای یادگیری مطالب مربوط به این درس را داشته باشند. یکی دیگر از پیش زمینه های لازم در این رشته ، قوی بودن دانش آموز در درس فیزیک و شیمی می باشد. از آنجایی که اکثر رشته های دانشگاهی مربوط به این رشته در این دو درس ( فیزیک – شیمی) ضرایب مهمی دارند، بنابراین قوی بودن دانش آموز در این دروس بسیار مهم است. تجربه نشان می دهد دانش آموزانی که بهره هوشی ( توانایی ذهنی ) بالا و سرعت عمل ذهنی خوبی دارند، موفقیت بیشتری به دست می آورند. قدرت تجزیه – تحلیل و تجسم اجسام فضایی ( تصور اشکال و اجسام در ذهن ) از دیگر توانایی های لازم برای توفیق در این رشته می باشد. نام رشته ریاضی فیزیک، با رشته های فنی و مهندسیدانشگاه ها عجین شده است. بنابراین اکثر مشاغل فنی و مهندسی، از طریق تحصیل در رشته ریاضی و فیزیک قابل دسترسی خواهد بود و از آنجا که کشور ما در حال صنعتی شدن می باشد نیاز جامعه ما نیز به رشته های فنی و مهندسی بیش از سایرین است. به جرات می توان گفت رشته ریاضی از نظر رشته های دانشگاهی و مشاغل مربوط به آن از متنوع ترین رشته های موجود در دوره متوسطهاست.

مطلب پیشنهادی  آغاز ثبت‌نام دوره‌های کاردانی دانشگاه علمی‌کاربردی از دوشنبه

مجموع نمرات در دو درس ریاضی و علوم تجربی در دوره ی ۳ سال راهنمایی که قبول شده است بدون ضریب کمتر از۳۰ نباشد.
طبق قانون آموزش پرورش ولی مدارس معدل بالای ۱۶ می پذیرند ۲- اولاً در دوره ی دبیرستان در دو درس ریاضی (۱) و فیزیک( ۱) و آزمایشگاه ، بدون تبصره قبول شده باشد. دوما درس ریاضی را نمره ی ۱۲ به بالا داشته باشد . سوماً ،معدل رشته برای ورود به رشته ریاضی فیزیک (۱) از ۱۲ به بالا باشد. طبق قانون آموزش پرورش ولی مدارس معدل بالای ۱۶ می پذیرند

رشته تحصیلی علوم تجربی از شاخه متوسطه نظری است. این رشتهٔ دبیرستانی درباره علوم تجربی و طبیعی بحث می‌کند.

شرایط ورود به رشته علوم تجربی: کسب حداقل نمرهٔ ۱۰ در دروس ریاضی (۱)، شیمی (۱) وآزمایشگاه و علوم زیستی و بهداشت است. ضمن اینکه نمره یکی از دروس نامبرده بایستی حداقل ۱۲ باشد و جمع نمرات دورهٔ راهنمایی تحصیلی دروس ریاضی و علوم تجربی دانش آموزدر سه سال (اول، دوم و سوم) بایستی حداقل ۳۰ باشد.

دانش‌آموز علاقه‌مند به رشته علوم تجربی باید پایه و بنیه علمی قوی در دروس زیست‌شناسی و زمین‌شناسی داشته و به‌راحتی از پس مسایل ریاضی، فیزیک و شیمی برآید. در گروه آزمایشی علوم تجربی بسته به زیرگروه‌ها: دروس زیست‌شناسی، زمین‌شناسی، شیمی و… مهم تلقی می‌شوند. در این رشته از مباحث اصلی درس زیست‌شناسی می‌توان به زیست‌شناسی و بهداشت محیط، زیست گیاهی، زیست جانوری، زیست سلولی مولکولی و… اشاره کرد که علاقه و قدرت یادگیری دانش‌آموز در این مباحث از نکات حائز اهمیت است. دانش‌آموز این رشته می‌تواند پس از اخذ مدرک پیش‌دانشگاهی با شرکت در یکی از گروههای آزمایشی در مقاطع بالاتر (دانشگاهی) به تحصیلات خود ادامه دهد.

مطلب پیشنهادی  انتشار راهنمای انتخاب رشته آزمون سراسری 1394 توسط سازمان سنجش

در کنکور سراسری گروه آزمایشی علوم تجربی با این رشته مرتبط است. دانش‌آموزان شرکت کننده در این گروه آزمایشی پس از قبولی در کنکور می‌توانند در رشته‌های چون پزشکی، دندان‌پزشکی، داروسازی و… تحصیل کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به نوشته‌ها