رشته حقوق از نظر رتبه ۱۷ کنکور

بازگشت به نوشته‌ها

رشته حقوق از نظر رتبه ۱۷ کنکور

رشته حقوق از نظر رتبه 17 کنکورReviewed by دینی صد on Jul 7Rating:

آذين بهارشانجاني، رتبه در کنکور سراسري علوم انساني سال ۹۱ ، درمنطقه يک، ۱۷ و در کشور، ۲۵

معرفی رشته حقوق :

دوران انتخاب رشته، دوراني حساس و مهم است. فرد بايد آنقدر مطمئن باشد که بداند با هر تصميمي که مي گيرد، آينده اش را خواهد ساخت.

 

بيش از نيمي از داوطلبان کنکور، بعد از اعلام نتيجه و دانستن رتبه شان، تازه به فکر انتخاب رشته دانشگاهي مي افتند. اما براي من، قضيه کاملاً متفاوت بود؛

 

من از همان روزي که وارد رشته ي علوم انساني شدم، هدف خود را انتخاب کرده و با عزم راسخ، در پي رسيدن به آن بودم. شبانه روز به آن فکر مي کردم و برنامه هاي آتي ام را پيش چشم مي آوردم. لذا بعد از اعلام نتيجه نيز، ترديدي براي من وجود نداشت؛ فقط يک انتخاب،

 

حقوق!

 

همچنين اينجانب در دانشگاه شهيد بهشتي مشغول به تحصيل هستم.

 

معرفي رشته ي حقوق:

 

(طبق مطالعات فراوان از منابع معتبر که در دست داشتم)

 

رشته حقوق يکي از محبوب ترين رشته هاي داوطلبان گروه علوم انساني است.

 

علم حقوق، به بررسي کليه ي روابط انساني و اجتماعي که آثار حقوقي از آن بوجود مي آيد،مي پردازد. اين روابط يا ميان انسان ها با يکديگر است که به حقوق خصوصي، و يا ميان انسان ها و دولت مي باشد که به حقوق عمومي مشهور است. همچنين شاخهاي از حقوق به روابط بين المللي مي پردازد که خود به دو بخش حقوق روابط بينالملل عمومي و خصوصي تقسيم مي شود؛ که حقوق روابط بينالملل عمومي به روابط بين دولتها و سازمانهاي بينالمللي مي پردازد.

مطلب پیشنهادی  عربی استاد واعظی

 

حقوق، علمي است که با حمايت از قانون و دفاع از حقوق محرومان، تلاش مي کند تا در جامعه، حق و عدالت حاکم شود.

 

تواناييهاي لازم:

 

جسارت، قدرت استدلال، خلاقيت ذهني و فن بيان خوب، لازمه موفقيت در اين رشته است. همچنين يک دانشجوي حقوق براي اينکه در رشته خود موفق گردد لازم است که به زبان و ادبيات فارسي مسلط باشد؛ چون منطق حقوق در ضمن اين که شباهتهاي زيادي به منطق رياضي دارد، يک منطق اقناعي و خطابي است. يعني يک حقوقدان بايد بتواند کساني را که مورد خطاب او قرار مي گيرند يا دادگاهي که مأمور رسيدگي به دعوا است را با زبان سليس و بليغ قانع کند و در نتيجه بايد به زبان و ادبيات مسلط باشد.

 

موقعيت شغلي در ايران:

 

فارغالتحصيلان حقوق مي توانند پس از دريافت گواهي ليسانس، به شغلهاي متنوعي مثل وکالت دعاوي دادگستري، مشاور حقوقي بانکها، شهرداري ها، شرکتها و وزارتخانهها و سردفتري دفاتر اسناد رسمي و … بپردازند.

 

اين روزها ديگر، اکثر دانشگاه هاي سراسري و آزاد، اين رشته را پوشش مي دهند اما مي توان گفت که بهترين دانشگاه هاي اين رشته عبارتند از: شهيد بهشتي، تهران، علّامه طباطبايي، الزهرا(س) و ….

 

رشته ي حقوق در زيرگروه يک رشته ي علوم انساني، قرار دارد و براي قبولي داوطلبان کنکور در اين رشته بايد ضريب دروس ادبيات، عربي، فلسفه و منطق شان، بالا باشد.

 

درس ها و واحدهاي رشته حقوق

 

دروس پايه:

 

مقدمه علم حقوق، حقوق جزاي عمومي، حقوق اساسي، حقوق مدني، مباني علم اقتصاد، عربي، ماليه عمومي، مباني جامعه شناسي.

مطلب پیشنهادی  نحوه مطالعه درس زبان و ادبیات فارسی برای کنکور

 

دروس اصلي و تخصصي:

 

آئين دادرسي مدني ، متون حقوقي ، آئين دادرسي کيفري ، حقوق اساسي ، حقوق جزاي عمومي ، حقوق بين الملل عمومي ، حقوق سازمانهاي بين المللي ، حقوق اداري، اصول فقه، متون فقه، حقوق تجارت، قواعد فقه، حقوق تطبيقي، ادله ثبات دعوي ، حقوق کار، پزشکي قانوني، کار تحقيقي، حقوق بين الملل خصوصي.

تسلط بر زبان عربي و فرانسه هم به اغلب دانشجويان حقوق توصيه ميشود.

 

امکان ادامه تحصيل در اين رشته تا مقطع دکتري تخصصي براي تمام گرايشهاي حقوق وجود دارد.

معرفی رشته حقوق – موسسه حرف آخر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به نوشته‌ها