رشته حقوق از نگاه دانشجوي دکتري حقوق بين الملل دانشگاه تهران

بازگشت به نوشته‌ها

رشته حقوق از نگاه دانشجوي دکتري حقوق بين الملل دانشگاه تهران

رشته حقوق از نگاه دانشجوي دکتري حقوق بين الملل دانشگاه تهرانReviewed by دینی صد on Jul 7Rating:

رشته حقوق

رشته حقوق به عنوان يکي از مهم ترين رشته هاي علوم انساني، به بررسي حقوق و اختيارات و آزادي هاي انسان ها و قالب بندي روابط اجتماعي مختلف انسان در چاچوبي قانوني مي پردازد. براي حقوق تعاريفي مدنظر قرار مي گيرد. اما آنچه به عنوان رشته اي دانشگاهي مورد مطالعه قرار مي گيرد: ۱- جمع حق به معني اعطاي صلاحيت و امتياز و آزادي از سوي جامعه به فرد و ۲- مجموع قواعد و موازين، قوانين و مقررات، امتيازات و محدوديت ها که بر اشخاص، از جهت زندگي در اجتماع، براي تنظيم روابط اجتماعي و حفظ نظم در اجتماع حکومت مي کند، مي باشد. لذا انواع گوناگون روابط انسان در اجتماع و عرصه بين المللي مانند روابط تجاري، مدني افراد با يکديگر و رابطه افراد با دولت ها با يکديگر از ديدگاه حقوقي بررسي مي شود.

همچنين قواعد مربوط به بررسي جرايم و مجازات ها و تعقيب و مجازات مجرمان بخشي ديگر از حيطه مطالعات حقوقي است. در همه اين زمينه ها نياز مبرمي به مطالعات تطبيقي با نظام حقوقي ساير کشورها احساس مي شود.

رشته حقوق در مقطع کارشناسي ارشد داراي گرايش هاي حقوق عمومي، بين الملل، خصوصي، جزا، محيط زيست، مالکيت فکري ، بشر و … است و اين روابط بشري را به صورت تخصصي و فارغ از قوانين موجود به صورت علمي و چاچوب بندي حقوقي بررسي مي کنند.

محمود ابراهيمي دانشجوي دکتري حقوق بين الملل دانشگاه تهران

مطلب پیشنهادی  نکاتی مربوط به مثلثات

معرفی رشته حقوق – موسسه حرف آخر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به نوشته‌ها