رشته سينما از نگاه رتبه‌ي ۷ کنکور

بازگشت به نوشته‌ها

رشته سينما از نگاه رتبه‌ي ۷ کنکور

رشته سينما از نگاه رتبه‌ي 7 کنکورReviewed by دینی صد on Jul 9Rating:

ارغوان عبدالملکي، دانشجوي رشته سينما ، رتبه‌ي ۷ منطقه‌ي ۲ و رتبه‌ي ۴۶ کشور در کنکور ۹۰

 

چرا رشته سينما را انتخاب کرديد؟ دليل علاقه‌ي خود و ويژگي‌هايي را که در وجود شما بوده و باعث به وجود آمدن اين علاقه شده است توضيح دهيد.

من به هنرهاي نمايشي و ادبيات علاقه‌مند بودم و فکر مي‌کردم سينما کامل‌ترين رشته در اين زمينه است. چون همه‌ي زمينه‌هاي مورد علاقه‌ي مرا دربرمي‌گيرد.

آيا تصورتان از رشته سينما قبل از دانشگاه، با شناختي که در اين چند سال تحصيل از آن به‌ دست آورده‌ايد، يکسان است؟ 

خير؛ در اين رشته به بسياري از مطالب و مباحثي که به آن‌ها علاقه داشتم پرداخته نمي‌شود و بعضي از مباحث هم که هيچ تصوري از آن‌ها نداشتم در اين رشته وجود دارد.

در مجموع آيا از انتخاب خود راضي هستيد؟

بله؛ شايد بهتر بود رشته‌ي ادبيات نمايشي را انتخاب مي‌کردم، ولي در مجموع از رشته‌ي تحصيلي خود راضي هستم و اين رشته را دوست دارم.

ويژگي‌هاي رشته سينما و گرايشات آن را توضيح دهيد. شما کدام گرايش را انتخاب کرده يا خواهيد کرد و چرا؟

رشته‌ي سينما ۴ گرايش دارد: کارگرداني، فيلم‌نامه‌نويسي، تدوين، فيلم‌برداري. من گرايش فيلم‌نامه‌نويسي را انتخاب مي‌کنم؛ چون نوشتن را دوست دارم. اين گرايش با روحيه‌ي من سازگارتر است و نزديک‌ترين گرايش به ادبيات نمايشي است.

فرصت‌هاي شغلي رشته‌ي شما چيست؟ تا چه مرحله‌اي امکان ادامه‌ي تحصيل در اين رشته وجود دارد؟

در ايران براي رشته‌ي سينما امکان ادامه‌ي تحصيل تا مقطع کارشناسي ارشد وجود دارد و متأسفانه هنوز مقطع دکترا براي اين رشته نداريم. فرصت شغلي براي اين رشته، امکان ساختن فيلم، نوشتن فيلم‌نامه، تدوين فيلم‌هاي سينمايي و تصويربرداري آن‌هاست. البته تمام اين‌ها بستگي به خود شخص و توانايي‌هايش دارد.

مطلب پیشنهادی  آخرین فرصت انتخاب رشته کنکور ۹۶

چه درس‌هايي در اين رشته از اهميت برخوردار هستند و ضرورت دارد دانش‌آموز زمينه‌ي آموزشي خوبي در آن درس داشته باشد؟

خلاقيت نمايشي (شامل تمام اطلاعات نمايش و سينما مانند تاريخ، مباحث فني، درک فيلم و تصوير) بسيار مهم است. هم‌چنين رشته‌ي سينما با بيش‌تر علوم انساني مانند ادبيات، جامعه‌شناسي، مردم‌شناسي و … در ارتباط است و بهتر است فردي که اين رشته را انتخاب مي‌کند، در اين زمينه‌ها مطالعاتي داشته باشد.

توانمندي‌هاي لازم براي موفقيت در اين رشته‌ي دانشگاهي چيست؟

ارتباط جمعي خوب و توانايي انجام کار گروهي از مهم‌ترين خصوصيات براي اين رشته است. خلاقيت و توانايي ارائه‌ي مطالب نيز بسيار مهم است.

معرفی رشته سينما – موسسه حرف آخر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به نوشته‌ها