رشته ي مهندسي متالوژي از ديدگاه يک کارشناس ارشد

بازگشت به نوشته‌ها

رشته ي مهندسي متالوژي از ديدگاه يک کارشناس ارشد

رشته ي مهندسي متالوژي از ديدگاه يک کارشناس ارشدReviewed by دینی صد on Jul 5Rating:

صنايع دنيا شامل بخش­هاي گوناگوني است که در هر کدام قطعات و تجهيزات مختلفي مورد استفاده قرار مي­گيرد. به منظور تهيه اين قطعات نياز به آگاهي جامع از جنس مناسب است. با آگهي از جنس قطعه و تعيين آن، بايد بهترين روش ممکن براي توليد و انتخاب بهينه­ترين روش توليد معين شود.در ادامه تهيه مواد اوليه براي توليد، چه به صورت خالص و چه به صورت ترکيبي، مناسب­ترين روش از ميان روش­هاي استخراج انتخاب مي­شود. اکنون بعد از تهيه مواد اوليه، با توجه به جنس ماده اوليه و شکل نهايي قطعه، يک يا چند مرحله عمليات مظير نورد، ريخته­گري، شکل دهي و … روي قطعه صورت مي­گيرد. در برخي موارد نياز به ايجاد پوشش و عايق مناسب است. مورد حائز اهميت ديگر روش­هاي نگهداري، بازرسي و بررسي­هاي غير مخرب ((NDT و در صورت نياز تعويض برخي قطعات است.

رشته مهندسي متالورژي اطلاعات لازم در مورد کنترل و انجام بخش­هاي مختلف توضيح داده شده در بالا را در اختيار دانشجويان قرار مي­دهد. در مقطع کارشناسي بطور کلي اطلاعات در مورد خصوصيات فيزيکي و مکانيکي مواد در شرايط گوناگون، روش­هاي مختلف توليد و بازرسي ارائه مي­گردد. اين رشته در برخي دانشگاه­ها در مقطع کارشناسي شامل گرايش­هاي صنعتي، استخراج و سراميک است که بر خلاف تفاوت در نام آنها، از ۱۴۴ واحد درسي تنها در ۱۰ واحد درسي که عموماً اختياري اند تفاوت دارند. همين امر باعث شده است که در سال­هاي اخير برخي دانشگاه­ها نظير تهران و صنعتي شريف تنها در يک گرايش تحت عنوان علم مواد دانشجو مي­پذيرند. در مقطع کارشناسي ارشد اين رشته شامل گرايش­هايي است که هر کدام بخشي از دروس گذرانده شده در دوره کارشناسي را با جزئيات بيشتر و به صورت پيشرفته ارائه مي­دهند. به عنوان مثال در گرايش شکل­دهي روش­هاي گوناگون شکل­دهي ( فورج، نورد، رول، اکستروژن و طراحي سيم، ميله و تيوب) و توليد قطعات، در گرايش استخراجي فرآيندهاي استخراجي و دستيابي به مواد وعناصر با درجه خلوص بالا (بايومتالورژي، هيدرومتالورژي، الکتروليزو الکتروينينگ) ، در گرايش سراميک توليد ونگهداري قطعات و پوشش­هاي مختلف سراميکي، در گرايش­ انتخاب وشناسايي مواد تعيين جنس قطعات و روش­هاي بهينه ساخت، در گرايش جوشکاري روش­هاي اتصال قطعات وبازرسي آنها و در گرايش نانو مواد- که امروزه اهميت بيشتري پيدا کرده-پوشش­ها و نانوساختارها مورد بررسي بسيار دقيق قرار مي­گيرند. هم­چنين گرايش­هايي مدرن مانند شبيه­سازي و بايومواد که مرتبط با علم روز دنياست. در گرايش بيومواد قطعات و تجهيزات مورد نياز در پزشکي نظير ايمپلنت­هاي استفاده شده در بدن و سيم­هاي ارتودنسي توليد مي­شود .

مطلب پیشنهادی  بودجه بندی دروس اختصاصی کنکور

بر خلاف تصور عمومي، همان­طور که از توضيحات مذکور مشخص است رشته متالورژي با رشته شيمي تفاوت دارد و تنها در دو گرايش نياز به اطلاعات شيمي دارد که با گذراندن ۳ واحد در کارشناسي برطرف مي­شود. با توجه به وجود تجهيزات و قطعات مختلف مهندسي فارغ­التحصيل اين رشته مي­توانند در صنايع گوناگون نظير نفت، گاز، پتروشيمي و کارخانجات در بخش­هاي طراحي، بازرسي و اجرا مشغول به کار شوند. از مزاياي مهم اين رشته امکان بالاي پذيرش براي ادامه تحصيل در خارج از کشور است چراکه استقبال از اين رشته درساير کشورها بسيار بالاست.

سميه دشتي – کارشناسي ارشد رشته ي مهندسي متالوژي – دانشگاه تهران

موسسه حرف آخر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به نوشته‌ها