روشی موفق در زیست شناسی

بازگشت به نوشته‌ها

روشی موفق در زیست شناسی

روشی موفق در زیست شناسیReviewed by دینی صد on Aug 31Rating:

صالحه یکی از دانش‌آموزان پرتلاش من است که طی آزمون‌های آبان به بعد توانسته است درس زیست‌شناسی را بالای میانگین درصد ۸۰ الی ۸۵ درصد بزند. وقتی از او روش مطالعه‌اش را پرسیدم گفت:

۱- قبلاً زیست پیش و پایه را یک روز در میان می‌خواندم. تغییری که در مطالعه‌ی آن ایجاد کردم این بود که هر روز هر دو زیست را مطالعه می‌کنم؛ یعنی ۴۵ دقیقه زیست پیش و ۴۵ دقیقه زیست پایه که جمعاً ساعت مطالعه‌ی زیست از ۱٫۵ ساعت بیش‌تر نمی‌شود و بین مباحث درس زیست‌شناسی پیش و پایه سعی می‌کنم نکات ترکیبی را پیدا کنم. از فواید این گونه مطالعه کردن این است که هر روز هر دو زیست را مطالعه کرده و نکات را برای خود تکرار می‌کنم و از طرفی فرصت بیش‌تری برای یافتن نکات ترکیبی زیست پیش و پایه دارم.

۲- وقتی مهرماه نتیجه‌ی دلخواهم را نمی‌گرفتم، سؤالات را بررسی کردم و متوجه شدم همان سؤالاتی را که در تابستان اشتباه می‌زدم در آزمون‌های پاییز هم دوباره اشتباه می‌زنم. برای این‌که این موضوع تکرار نشود اشتباهات خود را که در تست‌ها و آزمون‌های گذشته داشتم روی برگه‌ای یادداشت کردم و آن را در ابتدای هر فصل ‌چسباندم. این برگه را همیشه در سه روز مانده به آزمون مطالعه می‌کنم تا در آزمون اشتباهات خود را تکرار نکنم.

۳- در هفته‌ی دوم برای این‌که کتاب را دوباره مطالعه نکنم و بهتر بتوانم قسمت‌هایی را که فراموش کرده‌ام متوجه شوم از روش بازیابی استفاده کردم؛ یعنی کتاب را باز می‌کردم و مطالب آن صفحه را برای خودم بازگو می‌کردم و زیر قسمت‌هایی که فراموش کرده بودم خط می‌کشیدم. این قسمت‌ها را روز قبل از آزمون مطالعه می‌کنم و از طرفی برای مطالعه در دوران عید نیز مناسب است. آن چیزی که در زیست بسیار مهم است، تکرار آن است و ترکیبی کردن مباحث. شاید در ابتدای کار مشکل باشد ولی کم کم می‌توان مهارت ترکیبی کردن مباحث را با تمرین به دست آورد.

مطلب پیشنهادی  معرفي رشته حقوق از نگاه دانشجوي دانشگاه شهيد بهشتي

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به نوشته‌ها