روش های تست زنی در کنکور

بازگشت به نوشته‌ها

روش های تست زنی در کنکور

روش های تست زنی در کنکورReviewed by دینی صد on Jul 5Rating:

چرا خوب نمی تونم تست بزنم؟ ( روش های تست زنی در کنکور )

شاید برای خیلیهاتون پیش اومده با اینکه بارها یه درسو خوندید، بازهم نمی تونید به تستهاش تو خونه یا سر آزمون جواب بدید. واقعا مشکل از کجاست؟ آیا اونهایی که رتبه برتر میشن روشهای خاصی رو بلدن که ما نمی دونیم؟ یا کارهای فوق العاده انجام میدن؟

امروز می خوام در مورد این موضوع خیلی خودمونی صحبت کنیم. ببینید بچه ها این یک حقیقت که در سالهای اخیر کنکور کاملا مفهومی شده و حال و هوای تستها با سالهای گذشته کاملا متفاوته. اما سوال اینه مفهومی شده یعنی چی؟ من از کجا بفهمم مفاهیم رو خوب بلدم؟

می خوام رو این قسمت کمی بیشتر وقت بزارم چون اعتقاد دارم اگه کنکور رو خوب بشناسیم بخش قابل توجه مشکلاتمون قابل حله. و اما مفهومی شدن یعنی چی؟ مفهومی شدن رو با یه مثال تو درس ریاضی تعریف می­کنم و سپس به بقیه درسها بسط می دم. ببینید اگه مطلبی رو تو ریاضی مثل مبحث درجه دو خونید وقتی می تونید با اطمینان بگید که من اونو خوب بلدم که این مطلب مثل گوشت تنتون شده باشه و هر جا در مباحث بعدی از اون استفاده کردن بتونید حلش کنید. ببین دوست من امروز سوالات کنکور اکثرا ترکیبی شده مثلا تو مبحث حد در سال ۹۳ یک تست دادن که به صورت کسری است و در صورتش قدر مطلق وجود داره و برای رفع ابهام حد و استفاده از هوپیتال ابتدا باید از شر قدرمطلق راحت بشی اما برای این کار باید تعیین علامت و تابع درجه دو رو خوب بلد باشی و بتونی ازش استفاده کنی پس ببین در یک سوال چند چیز و بهتر بگم مفهوم با هم ترکیب شدن.

مطلب پیشنهادی 

حالا سوال مهمتر اینه چیکار کنیم که ذهنمون به راحتی روی این مفاهیم حرکت کنه. قبلا یه نتیجه مهم بگیرم. بچه ها آیندتونو رو سراب نچینید. به خدا تکنیک بازی و این حرفا تو کنکورهای سالهای اخیر جواب نمیده مثلا همین تست ۹۳ رو اگه حد و قدر مطلق و تعیین علامت بلد نباشی با کدوم تکنیک می خوای حلش کنید خیلی از دانش آموزای من تو دو سال اخیر فریب همین تبلیغات رو خوردن و متاسفانه آینده درسی خودشونو تباه کردن پس دنبال راه میانبر و فرار نباش. گول تکنیک بازی و ۲۰ ثانیه ای رسیدن به جواب رو از سرت بیرون کن. من تجربه ده سالمو تو کنکور گفتم حالا خودت مختار به انتخابی.

حالا بریم سراغ یاد گرفتن مفهومی خوندن. با همون مثال درجه دو ادامه بدیم. شما وقتی داری این مبحث رو یاد می گیری باید تو یه دفتر مفاهیمی رو که آموزش می بینی حتی المقدور به صورت تصویری و ترسیمی خودت خلاصه کنی. ببین تایید کردم خودت این یعنی جزوه دست نویس کس دیگه به درد تو نمی خوره چون تراوشات ذهنی تو می تونه در یادگیری مفهومی بهت کمک کنه. جزوه دیگران برای اونهاست و به تو فقط در حفظ کردن کمک میکنه نه در یادگیری کامل و مفهومی. چرا گفتم تصویری چون حافظه تصویری که در نیمکره سمت راست است دارای ماندگاری بیشتری در حفظ مطالبه. و وقتی تو موفق به یادگیری کامل میشی که در یک مفهوم، هم نیمکره چپ و هم نیمکره راست با هم فعال بشن. مشکل اکثر دانش آموزا اینه که با نیمکره چپ که منطق گراست مطالب درسی رو یاد می گیرن و متاسفانه چون ماندگاری در این نیمکره کمه زود هم فراموش می کنن. پس حتما سعی کن همه چیز رو ببینی یا تصور کنی. یه لحظه دقت کن تو وقتی می تونی ببینی و یا تجسم کنی که منبع مطالعاتی که استفاده می کنی تصویری باشه یعنی نمودار درجه دو، تاثیر ضرایب در شکل نمودار و ریشه ها رو کامل ببینی. اما یادت نره خیلی از آموزشهای به اصطلاح تصویری که برخی دوستان ادعاشو دارن در واقع اصلا تصویری نیست و بیشتر شبیه کد گذاری میشه در واقع چند تا چیز بی معنا رو بهم وصل می کنن و میگن تصویر سازی کردیم. عزیز من این روشها رو هم فراموش کن. فقط با تصویر سازی واقعی می تونی نیمکره سمت راست رو فعال کنی.

مطلب پیشنهادی  روش محاسبه تراز در آزمون ها

برگردیم سراغ ادامه خلاصه نویسی وقتی مفاهیم رو با کمک تصویر و نوشتن وارد کردی و مبحث تمام شد قبل از این که به سراغ مبحث بعدی بری چند صفحه خالی بزار اگه یادت باشه گفتم کنکور ترکیبی شده و مطالب در چند جا با هم ترکیب میشن پس باید این چند صفحه رو بعدا وقتی به تابع، حد، مشتق و انتگرال رسیدی پر کنی تا وقتی داری مرور می کنی همه مطالب رو با هم یه جا داشته باشی و ذهنت دیگه کم کم بتونه رو مفاهیم روان حرکت کنه. البته بگم هنوز آموزشت تموم نشده ان شاالله در مطلب چرا نمی تونم خوب تست بزنم دو بازم با هم یه چیزای جدیدی یاد می گیریم.

استاد محمدعلی کرمانیها    ۰۹۱۲۳۰۲۶۹۵۴

استاد علیرضا یوسفیان پور   ۰۹۱۲۲۰۰۹۱۰۵

مشاوره 600 - روش های تست زنی در کنکور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به نوشته‌ها