زمان بندی و آمار کنکور ۹۴

بازگشت به نوشته‌ها

زمان بندی و آمار کنکور ۹۴

زمان بندی و آمار کنکور 94Reviewed by دینی صد on May 15Rating:

با تاسیس دانشگاه‌ها در کشور باید روشی برای سنجش و پذیرش افراد در ورود به دانشگاه لحاظ می‌شد، البته تا سال ۴۲ هر دانشگاه برای جذب دانشجو به طور مستقل عمل می‌کرد و دانشگاه‌هایی مانند صنعتی ، پلی‌تکنیک، ملی، فردوسی و جندی‌شاپور با برگزاری آزمون ورودی خاص خود، دانشجویانی را پذیرش می‌کردند ولی پس از آن مسابقه‌ای برای پذیرش دانشجویان در نظر گرفته شد که بعدها اسم این مسابقه کنکور نامیده شد.

* کنکور از ابتدا تاکنون

در اولین آزمون برگزار شده، ۴۷ هزار و ۷۰۳ نفر داوطلب شرکت کردند و سؤالات اولین دوره کنکور، به صورت سؤالات کوتاه طراحی شده بود.

ولی در حال حاضر در آخرین آزمون سراسری که چهل و چهارمین آزمون بود در روزهای پنجم، ششم و هفتم تیرماه سال ۹۳ یک میلیون و ۳۱ هزار و ۳۲۲ نفر در ۵ گروه آزمایشی و در ۳۶۴ شهرستان و ۱۵ کشور خارجی شرکت کردند.

* جزئیات برگزاری آزمون سراسری سال ۹۴

آزمون سراسری هر ساله در تیرماه برگزار می‌شود ولی آزمون سراسری چهل و پنجم به دلیل تقارن تیرماه ۹۴ با ماه مبارک رمضان در صبح و بعد از ظهر روزهای پنج شنبه و جمعه ۲۱ و ۲۲ خرداد ماه سال ۹۴ در ۵ گروه آموزشی برگزار می‌شود.

براساس مصوبه شورای سنجش و پذیرش تمام دارندگان دیپلم نظام‌جدید آموزش متوسطه گروه‌های آزمایشی علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی، علوم انسانی و علوم و معارف اسلامی که دیپلم نظام جدید خود را در سال‌های ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۳ اخذ کرده‌اند و امتحانات سال سوم آنها به صورت نهایی و سراسری برگزار شده است مشمول سوابق تحصیلی بوده و سوابق تحصیلی آنها حداکثر  ۲۵ درصد با تاثیر قطعی در گزینش نهایی ازمون سراسری سال ۹۴ اعمال خواهد شد.

مطلب پیشنهادی  ۱۰ راهکار برای تقویت حافظه

آزمون سراسری سال ۱۳۹۴ برای هر یک از گروه‌های آزمایشی ۵ گانه (ریاضی، تجربی،‌انسانی،‌هنر و زبان‌های خارجی)  در یک مرحله برگزار می‌شود و داوطلبان در یک جلسه به سوالات عمومی و اختصاصی گروه آزمایشی انتخابی پاسخ می‌دهند.

سوالات آزمون سراسری به شکل مفهومی است و این به منزله دشوار بودن سوالات نیست بلکه کسانی که کتب دروس را به دقت مطالعه کرده باشند می ‌توانند به سوالات پاسخ دهند.

* زمان بندی آزمون سراسری

آزمون سراسری سال ۹۴ در صبح و بعد از ظهر روزهای پنج شنبه و جمعه ۲۱ و ۲۲ خرداد ماه سال ۹۴ در حوزه‌های امتحانی مربوطه برگزار می‌شود و نتیجه اولیه آزمون به صورت کارنامه در هفته دوم مردادماه ۹۴ بر روی سایت سنجش آموزش کشور قرار می‌گیرد و داوطلبان مجاز به انتخاب رشته پس از دریافت دفترچه راهنمای انتخاب رشته می‌توانند نسبت به این مساله اقدام کنند.

فهرست  پذیرفته شدگان نهایی آزمون سراسری سال ۹۴ در نیمه دوم شهریور ماه سال ۹۴ از طریق سایت سنجش آموزش کشور اعلام می‌شود.

13940105P511vn6678 - زمان بندی و آمار کنکور 94

 ثبت‌نام از داوطلبان آزمون سراسری از یکشنبه ۱۹ بهمن سال ۹۳ از طریق شبکه اینترنتی سازمان سنجش آغاز شد و با توجه به مهلت تمدید شده در روز یکشنبه سوم اسفند پایان یافت که در این مرحله ۸۴۹هزار و ۳۵۷ داوطلب ثبت‌نام کردند.

به منظور فراهم کردن تسهیلات بیشتر برای داوطلبانی که موفق به ثبت‌نام نشده بودند مهلت ثبت‌نام مجدداً‌ در نظر گرفته شد که ثبت‌نام از این داوطلبان نیز از یکشنبه ۱۷ اسفند آغاز شد و چهارشنبه ۲۰ اسفند به پایان رسید که در این مرحله ۳۱هزار و ۳۹۹ نفر ثبت‌نام کردند یعنی در مجموع ۸۸۰هزار و ۷۵۶نفر در آزمون سراسری ثبت‌نام کردند.

مطلب پیشنهادی  همزمان با سربازی، می‌توان به دانشگاه رفت؟

از مجموع ثبت‌نام کنندگان ۵۱۸هزار و ۱۵۷نفر زن و ۳۶۲هزار و ۵۹۹ نفر مرد هستند یعنی ۵۸٫۸۳درصد ثبت‌نام کنندگان زن و ۴۱٫۱۷درصد مرد هستند.

همچنین از مجموع ثبت‌نام کنندگان تعداد ۱۸۱هزار و ۸۴۶نفر در گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی، ۴۹۸هزار و ۸۲۲نفر در گروه علوم تجربی، ۱۸۲هزار و ۲۳۹نفر در گروه علوم انسانی، ۱۰هزار و ۸۶۸نفر در گروه هنر و ۶۹۸۱نفر در گروه زبان‌های خارجه ثبت نام کردند.

با توجه به اینکه در آزمون سال ۹۳، یک میلیون ۳۱هزار و ۳۸۱نفر ثبت‌نام کرده بودند آمار سال ۹۴ نسبت به سال ۹۳ تعداد ۱۵۰هزار و ۶۲۵نفر یعنی ۱۴٫۶۰درصد کمتر است. به گفته توکلی بر اساس ضوابط ۴۵هزار و ۳۹۷داوطلب (۳۰هزار و ۶۳۲زن و ۱۴هزار و ۷۶۵مرد) از گروه‌های آزمایشی ریاضی، تجربی، انسانی و زبان‌های خارجه علاقه‌مندی خود را به شرکت در گروه هنر اعلام کردند.

همچنین ۱۰۵هزار و ۲۴۳داوطلب (۶۸هزار و ۸۱۴زن و ۳۶هزار و ۴۲۹مرد) نیز از گروه‌های ریاضی،‌تجربی، انسانی و هنر تمایل به شرکت در آزمون زبان‌های خارجه دارند.

با توجه به اینکه هر داوطلب برای شرکت در هر آزمون باید کارت ورود به جلسه آزمون مربوط را دریافت کند لذا کسانی که متقاضی شرکت در دو یا سه گروه آزمایشی شده‌اند باید دو یا سه کارت دریافت کنند.

 آزمون سال ۹۴ برای داوطلبان هر یک از گروه‌های پنج‌گانه در یک جلسه برگزار می‌شود که باید به سؤالات عمومی و اختصاصی به صورت تستی چهارگزینه‌ای پاسخ دهند.

کارت شرکت در آزمون ۱۷ خرداد سال ۹۴ بر روی سایت سازمان سنجش قرار می‌گیرد و آزمون نیز با توجه به وقوع ماه مبارک رمضان در روزهای ۲۱ و ۲۲ خرداد ماه برگزار می‌شود.

مطلب پیشنهادی  کنکور برای رشته های پرمتقاضی همچنان پابرجاست

آزمون گروه علوم ریاضی و فنی و گروه علوم انسانی در صبح پنج شنبه ۲۱ خردادماه، آزمون گروه هنر بعداز ظهر همان روز و آزمون گروه علوم تجربی صبح روزجعه ۲۲ خرداد ماه و آزمون گروه زبان‌های خارجی بعدازظهر همان روز برگزار می‌شود.

با توجه به آمار علاقه‌مندان به گروه‌های هنر و زبان خارجه و تعداد ۸۸۰هزار و ۷۵۶ داوطلب واقعی آمار صدور کارت برای شرکت در آزمون سال ۹۴، یک میلیون و ۳۱هزار و ۳۹۶ کارت است که از این تعداد ۱۸۱هزار و ۸۴۶کارت برای گروه ریاضی، ۴۹۸هزار و ۸۲۲ کارت برای گروه تجربی، ۱۸۲هزار و ۲۳۹کارت برای گروه انسانی، ۵۶هزار و ۲۶۵کارت برای گروه هنر و ۱۱۲هزار و ۲۲۴ کارت برای گروه زبان‌های خارجه صادر می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به نوشته‌ها