سهم داوطلبان کنکور از رشته‌های رایگان دانشگاه‌ها

بازگشت به نوشته‌ها
رشته‌های رایگان دانشگاه‌ها

سهم داوطلبان کنکور از رشته‌های رایگان دانشگاه‌ها

با پایان رقابت داوطلبان در گروه آزمایشی زبان‌های خارجی، پرونده کنکور ۹۶ بسته شد اما چه تعداد از ۹۳۰ هزار داوطلب موفق می‌شوند به رشته‌های روزانه (بدون شهریه) وارد شوند؟

کنکور سراسری سال ۹۶ در روزهای پنج شنبه و جمعه ۱۵ و ۱۶ تیرماه با شرکت ۹۳۰ هزار و ۲۰۸ داوطلب برگزار شد که از این تعداد ۵۴۸ هزار و ۴۳۴ نفر معادل ۵۸٫۹۶ درصد داوطلبان زن و ۳۸۱ هزار و ۷۷۴ نفر مرد معادل ۴۱٫۴ درصد مرد هستند.

در تمام گروه‌های ۵ گانه به جز گروه آزمایشی علوم ریاضی تعداد داوطلبان دختر نسبت به پسران بیشتر بود اما در گروه آزمایشی علوم ریاضی شاهد بودیم که از تعداد ۱۴۸ هزار و۵۰۰ داوطلب، ۹۵ هزار و ۹۶۹ نفر مرد و ۵۲ هزار و ۵۳۱ نفر زن بودند.

آنگونه که مسئولان سازمان سنجش اعلام کردند تاکنون ۷۴۰ هزار ظرفیت برای کنکور سراسری سال ۹۶ اعلام شده است که البته احتمال افزایش آن وجود دارد و هنگام انتخاب رشته آمار دقیق ظرفیت‌ها مشخص خواهد شد.

بررسی، کنکورهای برگزار شده در سال‌های اخیر از کاهش ظرفیت دوره‌های روزانه دانشگاه‌ها حکایت دارد به گونه‌ای که در آزمون سراسری سال گذشته (۹۵) چهارپنجم ظرفیت پذیرش به دانشگاه های پولی اختصاص داشت.

آمار پذیرش دوره‌های روزانه دانشگاه‌ها در کنکور ۹۵ در سه گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی و علوم انسانی بدین صورت بود:

علوم ریاضی و فنی۴۹ هزار و ۴۷۹ نفر
علوم تجربی۴۷ هزار و ۸۷۶ نفر
علوم انسانی۲۴ هزار و ۳۴۳ نفر

در مجموع ۱۲۹ هزار و ۵۱۶ ظرفیت به دوره های روزانه(بدون شهریه) و ۶۲۰ هزار و ۷۵۳ ظرفیت به سایر دوره‌ها که با دریافت شهریه است، اختصاص داشت.

مطلب پیشنهادی  نحوه مطالعه درس زمین شناسی برای کنکور

آنگونه که ابراهیم خدایی رئیس سازمان سنجش هنگام برگزاری آزمون سراسری سال ۹۵ اعلام کرده بود ۶۰ درصد داوطلبان در گروه آزمایشی علوم تجربی بایکدیگر رقابت کردند و در این گروه رقابت فشرده ای حاکم بود چرا که بیش از ۵۱۹ هزار متقاضی این گروه برای ۱۰ هزار ظرفیت پزشکی، دندان پزشکی و داروسازی رقابت می‌کنند.

امسال نیز با رشد ۷ درصدی داوطلبان ورود به دانشگاه شاهد بودیم که بیشترین طرفدار در گروه آزمایشی علوم تجربی بود به گونه ای که ۶۲ درصد داوطلبان متقاضی این گروه آزمایشی بودند.

این روزها شاهد هستیم که رقابت داوطلبان دیگر برسر ورود به دانشگاه نیست چرا که هم اکنون با توجه به ظرفیت‌های اعلام شده تمام داوطلبان می‌توانند در رشته‌ای قبول شوند اما رقابت اصلی برسر کیفیت رشته‌ها و دانشگاه‌ها است. و شاهدی بر این موضوع، ظرفیت ۷۵۰ هزار نفری در کنکور ۹۵ است که تنها ۳۹۰ هزار ظرفیت آن تکمیل شد و ۳۵۰ هزار ظرفیت خالی ماند که از تعداد ۳۹۰ هزار داوطلب پذیرفته شده در دانشگاه‌ها۲۴۲ هزار نفر در دانشگاه پیام نور، ۱۰۹ هزار نفر در دانشگاه غیرانتفاعی و ۱۲۳ هزار نفر در دوره‌های روزانه پذیرش شدند.

همچنین بحث ظرفیت و پذیرش در برخی گروه‌های آزمایشی متوازن نیست. چرا که در برخی گروه‌ها از جمله انسانی و ریاضی ظرفیت بیشتر از تعداد داوطلبان است اما در گروه آزمایشی علوم تجربی به دلیل تراکم تعداد داوطلبان ظرفیت‌ها اندک است و شاید همین رقابت فشرده برای ورود به رشته و دانشگاه خاص است که تاکنون اجازه حذف کنکور را نداده است.

رشته‌های رایگان دانشگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به نوشته‌ها