سهم ۱۲درصدی دانش آموزان در ورود بدون کنکور به دانشگاه‌

بازگشت به نوشته‌ها

سهم ۱۲درصدی دانش آموزان در ورود بدون کنکور به دانشگاه‌

سهم ۱۲درصدی دانش آموزان در ورود بدون کنکور به دانشگاه‌Reviewed by ابوالفضل نجف زاده on Jul 28Rating: 5.0ورود بدون کنکور به دانشگاه‌ ها یکی از مصوبات مجلس بود که به صورت تدریجی اعمال میشه و در کنکور 97 هم این قانون اعمال شد.معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش با اعلام این موضوع که طبق قانون باید به تدریج ۸۵ درصد ظرفیت دانشگاه‌ها صرفا از طریق سوابق تحصیلی و ورود بدون کنکور به دانشگاه‌ ها تکمیل شود، اشاره کردند: در آخرین کنکور ۱۲ درصد دانش‌آموزان در دانشگاه‌های دولتی هم صرفا بر مبنای سابقه تحصیلی ۱۰۰ درصدی پذیرفته شدند.

ورود بدون کنکور به دانشگاه‌ ها یکی از مصوبات مجلس بود که به صورت تدریجی اعمال میشه و در کنکور ۹۷ هم این قانون اعمال شد.

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش با اعلام این موضوع که طبق قانون باید به تدریج ۸۵ درصد ظرفیت دانشگاه‌ها صرفا از طریق سوابق تحصیلی و ورود بدون کنکور به دانشگاه‌ ها تکمیل شود، اشاره کردند: در آخرین کنکور ۱۲ درصد دانش‌آموزان در دانشگاه‌های دولتی هم صرفا بر مبنای سابقه تحصیلی ۱۰۰ درصدی پذیرفته شدند.

 معاون آموزشی آموزش و پروش در ادامه درباره سهم سوابق تحصیلی در کنکور سراسری اظهار کرد:

مصوبه مجلس این امکان رو فراهم میکنه که اعمال سوابق تحصیلی به صورت تدریجی به ۸۵ درصد ظرفیت دانشگاه ها افزایش پیدا کنه و این سهم ۱۰۰ درصدی از سوابق تحصیلی برای ورود بدون کنکور به دانشگاه‌ ها و قبولی دانش آموزا در کنکور اعمال بشه.

کنکور 97 1 - سهم ۱۲درصدی دانش آموزان در ورود بدون کنکور به دانشگاه‌

ایشان در ادامه خاطر نشان شدند:

اما برای باقی رشته ها که رشته ها پر متقاضی هم محسوب میشوند دو روش در قانون آمده که یکی “اعمال سابقه تحصیلی و کنکور عمومی” و دیگری “اعمال سابقه تحصیلی و کنکور عمومی و اختصاصی” است یعنی در هر صورت کنکور برگزار میشود و سابقه تحصیلی در این کنکور تاثیر گذار است.

مطلب پیشنهادی  تغذیه مناسب قبل از کنکور و امتحانات

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش با اشاره به تاکید قانون مبنی بر تکمیل ظرفیت ۸۵ درصد و ورود بدون کنکور به دانشگاه‌ ها از طریق سوابق تحصیلی عنوان کرد: اکنون در دفترچه‌های ثبت نام سنجش بر مبنای سابقه تحصیلی، یکسری رشته اعلام می‌شود که می‌توان ثبت‌نام کرد و بدون کنکور وارد شد.

در آخرین کنکور ۱۲ درصد دانش آموزان در دانشگاه‌های دولتی هم صرفا بر مبنای سابقه تحصیلی صد درصدی پذیرفته شدند.

زرافشان افزود: قانون گذار تاکید کرده است که در سال اول اجرای قانون، سهم سوابق تحصیلی ۲۵ درصد است. تا سال ۹۵ آن ۲۵ درصد به صورت قطعی اعمال می‌شد؛ اما به علت شکایت یک کنکوری به دیوان عدالت اداری رای جدیدی صادر شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به نوشته‌ها