شکاندن شاخ قرابت معنایی

بازگشت به نوشته‌ها

شکاندن شاخ قرابت معنایی

شکاندن شاخ قرابت معناییReviewed by دینی صد on Aug 31Rating:

درس ادبیات اولین درس دفترچه*ی آزمون* است و شاید همین موضوع باعث شود که درباره*ی این درس نگرانی خاصی داشته باشید.

از بین بردن این نگرانی و تبدیل آن به انگیزه برای این*که ابتدایی*ترین درس را خوب بزنید و یک شروع موفق داشته باشید، روی نتیجه*ی آزمون شما تأثیر بسزایی خواهد گذاشت.

ادبیات درسی موضوعی است؛ یعنی سؤالات مطرح*شده از این درس شامل مباحث متنوعی مانند معانی کلمات، آرایه*های ادبی، قرابت معنایی و … است. باید ابتدا نقاط قوت و ضعف خود را بشناسید؛ برای مثال ممکن است در معانی کلمات قوی عمل کنید اما با قرابت معنایی مشکل داشته باشید. قدم اول را بردارید و مشخص کنید در چه موضوعاتی ضعف یا قوت دارید.

قدم دوم این است که نقاط ضعف را به نقاط قوت تبدیل کنید؛ یعنی در مورد روش*هایی که برای یک مبحث به کار برده*اید و موفق شده*اید فکر کنید و آن روش را به باقی مباحث نیز تعمیم دهید.

قدم سوم این است که از مبحثی که مشکل دارید زیاد تست کار کنید.

قرابت معنایی جزء مواردی است که دانش*آموزان فکر می*کنند برای بهتر شدن در آن راه*حلی وجود ندارد. اگر می*خواهید در این مبحث مشکلتان برطرف شود به نکات زیر توجه کنید:

۱٫ ابتدا درک ادبی خود را بالا ببرید. برای انجام این کار از کتاب زرد عمومی (فقط تست*های قرابت معنایی آن را بزنید) یا از کتاب*های خاص قرایت معنایی استفاده کنید.

۲٫ تمام ابیات کتاب درسی را از نظر مفاهیم و معانی آن مورد بررسی دقیق قرار دهید.

مطلب پیشنهادی  ۶۹ درصد داوطلبان کارت کنکور خود را دریافت کردند/ فردا، آخرین مهلت دریافت کارت

۳٫ گاهی وجود بعضی از کلمات در یک بیت می*توانند تا حد زیادی به فهمیدن معنی آن بیت کمک کنند؛ زیر این کلمات را خط بکشید.

۴٫ برای هر تست ادبیات در کنکور به طور میانگین ۴۳ ثانیه وقت دارید. ابتدا صورت تست را به طور کامل مطالعه کنید. اگر ۳۰ ثانیه وقت آن تست را به درک درست از آن بیت اختصاص دهید با ۱۳ ثانیه*ی باقی*مانده به جواب خواهید رسید.

۵٫ هر بیتی را که می*بینید (تست*های آزمون یا هر منبع دیگری) که با بیتی از کتاب درسی شما قرابت معنایی دارد در کتاب درسی و کنار آن بیت یادداشت کنید. اگر نگران نداشتن فضای کافی در کتاب هستید از یک دفترچه*ی یادداشت استفاده کنید و در آن ابیات مرتبط با هم را بنویسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به نوشته‌ها