شکست‌ها و پیروزی ها

بازگشت به نوشته‌ها

شکست‌ها و پیروزی ها

شکست‌ها و پیروزی هاReviewed by دینی صد on Jul 3Rating:

پاسخ هاي درست و پاسخ هاي اشتباه و سوال هاي كه پاسخ نداد ه ايم !

بسياري از مااز شكست هايمان شكست مي خوریم

فقط تعداد كمي از مااز شكست هايمان درس مي گيریم  .بسياري از ما از موفقيت ها و پيروز ي ها يمان شاد مي شویم   و جشن مي گيریم .

اما نكته ي عجيب اين است ك معمولا از پيروزي ها و موفقيت هايمان  ياد نمي گيريم .

بسياري از دانش آموزان وقتي از جلسه ي آزمون بيرون مي آيند سوال هاي آزمون و پاسخ هايي را كه داده اند با پاسخ هاي صحيح مطابقت مي دهند آن ها به محض اين كه متوجه شدند به سوالي پاسخ صحيح داده اند خوشحال مي شوند و روي آن سوال مكث نمي كنند اما وقتي به سوالي مي رسند كه  پاسخ اشتباه داده اند ناراحت مي شوند و البته اگر دانش آموزان با اراده اي باشند سعي مي كنند از اشتباهشان ياد بگيرند و پاسخ صحيح يا راه حل صحيح را بياموزند

آيا اين خوب نيست كه واكنش ما در برابر پاسخ هاي صحيح به خوشحالي و شادماني محدود شود ؟ آيا بهتر نيست از پاسخ هاي صحيحمان هم ياد بگيريم؟ آيا بهتر نيست كه آن چه را بلد هستيم بيشتر تقويت كنيم؟آيا بهتر نيست كه در سوال هايي كه پاسخ صحيح داده ايم راه حل هاي ديگر را هم بياموزيم و دانشمان را تقويت كنيم ؟من با خوشحالي و شادماني پس از پيروزي موافقم اما فكر مي كنم ذوق كردن كافي نيست . بايد از موفقيت هايمان هم ياد بگيريم . خوب است در اولين گام و قبل از آن كه به سراغ اشتباه هايمان برويم آنچه را كه بلد هستيم تقويت كنيم ، رمز موفقيتمان را كشف كنيم و زير پايمان را محكم كنيم.و اكنون نوبت گام دوم است. در گام دوم به سراغ اشتباه هايمان مي رويم و اين بار از اشتباه هايمان ياد مي گيريم . اشتباه هاي ما به معني بلد نبودن نيست به معني يادگيري ناقص است . به معني تجربه است. در گام دوم ، يادگيري ناقص – يعني اشتباه هايمان – را به يادگيري كامل تبديل مي كنيم . اما اگر از همان ابتدا از اشتباه هايمان شروع كنيم ممكن است نا اميد شويم و روحيه مان را از دست بدهيم. بالاخره اين واقعيتي است كه همه ما روحيه ي خيلي قوي و آهنين نداريم بهتر است ابتدا توانايي هايمان را ببينيم و از توانايي هايمان آغاز كنيم و سپس به سراغ اشتباه ها برويم.مي گويند شكست مقدمه ي پيروزي است. اين درست است ، اما اگر خوب نگاه كنيم در بيشتر مواقع شكست مطلق وجود ندارد . همان طور كه پيروزي مطلق هم وجود ندارد.ممكن است از نمره اي كه در امتحان به دست آورده ايم راضي نباشيم اما نمره مان صفر هم نيست و چيزهايي را هم بلد بوده ايم بهتر است ابتدا به چيزهايي كه ياد گرفته ايم نگاه كنيم بهتر است ابتدا روي توانايي ها و موفقيت هايمان تعمق كنيم و آنگاه با نگاهي اميدوارانه به سراغ اشتباه هايمان برويم و اشتباه ها را ضعف مطلق ندانیم  بلكه به معني تلاش ها و يادگيري هاي ناتمام تلقي كنيم . اين گونه است كه با نگاهي واقع بينانه و اميدوارانه به پيش خواهيم رفت.

مطلب پیشنهادی  آئین تجلیل از رتبه های زیر ۱۰۰۰ تبریزی ها در کنکور سراسری ۹۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به نوشته‌ها