طرح جدید کنکور نباید از کشورهایی که دغدغه کنکور ندارند باشد

بازگشت به نوشته‌ها

طرح جدید کنکور نباید از کشورهایی که دغدغه کنکور ندارند باشد

طرح جدید کنکور نباید از کشورهایی که دغدغه کنکور ندارند باشدReviewed by ابوالفضل نجف زاده on Sep 1Rating: 5.0طرح جدید کنکور که این روز ها در مجلس و آموزش پرورش مطرح شده یکی از اصلی ترین دغدغه های دانش آموزان هم شده.علی زرافشان (معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش) درباره طرح جدید کنکور که از سوی عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شواری اسلامی ارائه شده است، گفت

طرح جدید کنکور که این روز ها در مجلس و آموزش پرورش مطرح شده یکی از اصلی ترین دغدغه های دانش آموزان هم شده.

علی زرافشان (معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش) درباره طرح جدید کنکور که از سوی عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شواری اسلامی ارائه شده است، گفت: من این طرح را در فضای رسانه‌ای شنیدم و، چون در حد طرح است؛ باید چارچوب و روش اجرایش مشخص و سپس به عنوان یک طرح مدون به صحن علنی مجلس پیشنهاد شود، اما هنوز هیچ گفت‌وگویی در مورد آن صورت نگرفته است.

وی ادامه داد: یکی از پیشنهاداتی که معمولا مطرح می‌شود، واگذاری پذیرش دانشجو به دانشگاه‌ها است که در گذشته دور هم مطرح بود. به طور مثال در دهه ۵۰ علاوه بر کنکور سراسری برخی از دانشگاه مثل دانشگاه نفت آبادان خودشان کنکور مستقل داشتند، اما پیشنهادی که الان مطرح شده این است که کنکور برگزار نشود و دانشگاه‌ها بر مبنای عملکرد تحصیلی دانش‌آموزان آن‌ها را بپذیرند، لذا باید بگذاریم این طرح یک مقدار روشن‌تر و چارچوبش مشخص شود، بعد راجع به آن صحبت کنیم.

زرافشان در پاسخ به این سوال که چرا این طرح الگوبرداری از دانشگاه‌های فرانسه و آلمان است، گفت: یکی از اشتباهات همین است، ما نباید از کشور‌هایی الگوبرداری کنیم که اصلا دغدغه کنکور ندارند. کشوری که ۳۰ درصد ظرفیت دانشگاه‌هایش توسط مردم خودش پر می‌شود و ۷۰ درصد دیگر را مردم کشور‌های دیگر پر می‌کنند، نمی‌تواند برای ما الگو باشد، چون در آن کشور اصولا دانش‌آموزان علاقه‌ای به تحصیل دانشگاهی ندارند.

مطلب پیشنهادی  روشی موثر برای یادگیری مبحث ژنتیک

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش تصریح کرد: اگر زمانی نمایندگان محترم قصد داشتند از کشوری الگوبرداری کنند، باید در این زمینه کشور چین، کره و ژاپن را ببینند. یعنی در جا‌هایی که تحصیل در دانشگاه یک ارزش اجتماعی است و در آن جامعه تحصیل در دانشگاه در واقع تمایز اجتماعی ایجاد می‌کند. این کشور‌ها می‌توانند الگوی ما باشند و تقریبا مشکلات ما را دارند. کنکور‌های بسیار بزرگی هم دارند، همین سه چهار هفته قبل کنکور چین با ۹ میلیون و ۷۵۰ هزار داوطلب برگزار شد.

طرح جدید کنکور - طرح جدید کنکور نباید از کشورهایی که دغدغه کنکور ندارند باشد

زرافشان به برگزاری آزمون کشور کره نیز اشاره کرد و گفت: در این ایام همچنین کشور کره آزمونش را برگزار کرده است. در آنجا هم مثل ایران مادر داوطلبان در معابر نشسته‌اند و دعا می‌خوانند و شمع نذر می‌کنند. خطای استراتژیک این است که ما خودمان را با کشور‌هایی مقایسه کنیم که هیچ سنخیتی با ما ندارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به نوشته‌ها