فراموش کردن فراموشی

بازگشت به نوشته‌ها

فراموش کردن فراموشی

فراموش کردن فراموشیReviewed by دینی صد on Aug 23Rating:

چرا مطالب را فراموش می‌کنیم؟ مغز ما توانایی ذخیره‌ی حجم زیادی از اطلاعات را دارد اما چرا گاهی اوقات نمی‌توانیم این اطلاعات را درست زمانی که به آن‌ها نیاز داریم به یاد بیاوریم؟

حافظه‌ی انسان دو بخش کوتاه‌مدت و بلندمدت دارد که حافظه‌ی کوتاه‌مدت آن با حجم کم و محدود است و تنها توانایی ذخیره‌ی اطلاعات کم را تا حدود ۳۰ ثانیه دارد در حالی که حافظه‌ی بلندمدت نامحدود است و هر حجمی از اطلاعات را تا مدت طولانی در خود نگه می‌دارد.

هنگام ورود اطلاعات به مغز نیم‌کره‌ی چپ فعال می‌شود در حالی که برای بازیابی و استفاده از آن اطلاعات نیم‌کره‌ی راست مغز فعال می‌شود. مغز ما به طور اتوماتیک تمایل به پاک‌سازی اطلاعات قبلی و به‌روز کردن اطلاعات جدید دارد، پس مرور ذهنی مطالب باعث می‌شود اطلاعات به‌آسانی از قسمت حافظه‌ی کوتاه‌مدت به قسمت حافظه‌ی بلندمدت منتقل شود و برای همیشه در آن‌جا ثابت شود.

گاهی ممکن است برخی از اطلاعات با برخی دیگر از اطلاعات در حافظه تداخل پیدا کنند یعنی حافظه‌ی قبلی با حافظه‌ی جدید. این موضوع بیش‌تر زمانی پیش می‌آید که اطلاعات جدید شباهت زیادی به اطلاعات ذخیره‌شده‌ی قبلی در حافظه دارند. برای جلوگیری از این نوع تداخل، نباید یادگیری مطالب مشابه را به دنبال هم انجام داد. گاهی هم این تداخل به دلیل انجام چند کار هم‌زمان است. مثلاً مطالعه‌ی درس و تماشای تلویزیون هم‌زمان. ذهن شما خودبه‌خود اطلاعات مهم‌تر را به ثبت می‌رساند پس احتمالاً برنامه‌ی تلویزیون را که صدا و تصویر دارد بهتر به خاطر می‌سپارد.

مطلب پیشنهادی  موانع عمده درس خواندن

گاهی اوقات گم شدن اطلاعات در حافظه به دلیل انتقال نیافتن آن به حافظه‌ی بلندمدت است. درواقع مطالب کلی به حافظه‌ی بلندمدت شما منتقل شده اما جزئیات آن نه. در زمان یادآوری به دلیل نداشتن جزئیات یک مطلب موفق به یادآوری کامل آن نمی‌شوید.

با وجود این سه عامل در فراموشی مطالب، راهکارهایی برای تقویت ذهن و جلوگیری از فراموشی وجود دارد: مثل مطالعه‌ی مداوم، انجام بازی‌های فکری مانند شطرنج و حل جدول، خواب کافی و استراحت، استفاده از داروهای گیاهی به جای داروهای شیمیایی، کنترل استرس و قند خون، انجام ورزش‌های هوازی مثل کوهنوردی، تغذیه‌ی مناسب، یادگیری زبان دوم و … .

 

کلید واژه ها : خرید دی وی دی های حرف آخر , نمونه تدریس موسسه حرف آخر , موسسه حرف آخر , حرف آخر , خرید پکیج های حرف آخر , کنکور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به نوشته‌ها