معرفي رشته‌‌ي فيزيک از نگاه يک کارشناس

بازگشت به نوشته‌ها

معرفي رشته‌‌ي فيزيک از نگاه يک کارشناس

معرفي رشته‌‌ي فيزيک از نگاه يک کارشناسReviewed by دینی صد on Jul 10Rating:

رشته‌‌ي فيزيک يکي از رشته‌هاي علوم پايه است. علوم پايه عبارتند از : فيزيک، رياضي، شيمي، زيست و آمار

همان طور که از اسم” علوم پايه” انتظار مي‌رود اين علوم، پايه و مبناي رشته‌هاي ديگر هستند. غالباً رشته‌هاي علوم پايه به دو صورت محض و کاربردي ارائه مي‌گردند.

در شکل محض، اين رشته‌ها تنها به بررسي اطلاعات و يافته‌هاي موجود علم مربوطه و يادگيري اثبات اين روابط پرداخته و سعي در بسط و ادامه‌ي يافته‌ها دارند. در واقع شيوه‌اي تحقيقي و اثباتي.ولي در شکل کاربردي، اين علوم به بررسي کاربرد و عملکرد يافته در رشته‌هاي ديگر و کاربرد آن‌ها در صنعت و علوم مي‌پردازند.

فيزيک محض نيز به تبعيت از ساير رشته‌هاي محض به مطالعه و فراگيري دانسته‌ها و سعي در پيشبرد و تحقيقات بيش‌تر مي‌نمايد ولي فيزيک کاربردي يافته‌ها را عملي کرده و در عمل از آن‌ها بهره مي گيرد.

به همين جهت علاقمندان به رشته‌ي فيزيک بايد افرادي تلاشگر، کنجکاو و مصمم بوده و پايه‌ي رياضي قوي نيز داشته باشند. چرا که فيزيک با رياضي آميخته شده. رياضي مورد نياز اين رشته فراتر از حد دبيرستان است. يعني به موازات آموزش فيزيک در دانشگاه، دانشجويان بايد قوانين رياضي مورد نياز آن را نيز بياموزند.

امکان ادامه تحصيل در اين رشته تا دکترا در ايران امکان پذير است.فيزيک رشته‌اي است که به مطالعه پيرامون خود در نگاهي ماکروسکوپيک و ميکروسکوپيک مي پردازد يعني هم اين امکان را دارد که فقط حرکت يک ماهواره يا سياره را بررسي کند بدون اين که به علت و چرايي آن بپردازد وهم در نگاه ميکروسکوپيک به همين حرکت در بعد اتم و الکترون مدار اتم بپردازد. هم نگاه چرايي به اين پديده‌ها دارد و هم نگاه کاربردي.

مطلب پیشنهادی  نحوه مطالعه‌ی زبان انگلیسی

منهاي گرايش دبيري فيزيک که گرايشي تخصصي محسوب نمي‌شود، مقطع کارشناسي آن ۵ گرايش به شرح زير دارد:

۱-   اتمي- مولکولي

۲-   هسته‌اي

۳-   حالت جامد

۴-   هواشناسي

۵-   نجوم

در گرايش اتمي- مولکولي همان نگاه ريزبينانه را داريم. بررسي حرکت الکتروني که در اطراف اتم حرکت مي کند و دنياي اين الکترون‌ها .

در گرايش هسته اي همان طور که از اسمش پيداست به بررسي هسته‌ي اتم‌ها و خواص آن‌ها پرداخته مي شود.

حالت جامد نگاهي بس ذره‌اي دارد.بررسي بلور جامدات و کريستال‌ها و خواص اپتيکي، مکانيکي، الکتريکي وصوتي امواجي که در آن‌ها منتشر مي‌شوند.

در گرايش هواشناسي که بسيار پذيرش محدودي دارد اطلاعات پايه درباره‌ي انواع پديده‌هاي جوي و برخورد علمي با آن‌ها آموزش داده مي شود و ديناميک وضعيت هوا بررسي مي‌گردد.

نجوم نيز به رصد پديده‌هاي مختلف نجومي و ثبت و سنجش طيف آن‌ها مي‌پردازد يعني مطالعه‌ي آسمان

در ايران رشته‌هاي علوم پايه از جايگاه مناسب و درستي برخوردار نيستند با اين وجود کارشناسان اين رشته با توجه به گرايش خود در يکي از مراکز زير مي‌توانند مشغول به کار شوند:

آزمايشگاه‌ها، مخابرات،‌نيروگاه‌هاي هسته‌اي ، مراکز توليد قطعات غيرهادي و سلول‌هاي خورشيدي، صنايع توليد و نگهداري ليزر، سازمان انرژي اتمي، کنترل کيفي محصولات ، مراکز هواشناسي و در آخر آموزش اين رشته در مقاطع دبيرستان ويا دانشگاه

در آخر مي توان گفت علاقه به اين رشته شرط اول موفقيت در آن است.

ليلا خداورديان- کارشناس فيزيک حالت جامد

معرفي رشته‌‌ي فيزيک – موسسه حرف آخر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به نوشته‌ها