معرفي رشته زبان و ادبيات انگليسي از ديدگاه رتبه ۶۵ کنکور

بازگشت به نوشته‌ها

معرفي رشته زبان و ادبيات انگليسي از ديدگاه رتبه ۶۵ کنکور

معرفي رشته زبان و ادبيات انگليسي از ديدگاه رتبه 65 کنکورReviewed by دینی صد on Jul 9Rating:

صابر شيرافکن فارغ‌التحصيل رشته زبان و ادبيات انگليسي از دانشگاه تهران – رتبه ۶۵ کنکور

رشته زبان و ادبيات انگليسي يکي از شاخه‌هايي است که داوطلبان آزمون منحصراً زبان مي‌توانند آن را انتخاب کنند. رشته‌اي است که سرشار از خصوصيات منحصربه فرد است. از آن جهت منحصر به فرد است که نه تنها به آموزش نکات ناب زبان انگليسي مي پردازد، بلکه پس از مدت کوتاهي وارد قلمرو زيبا و ارزشمند ادبيات انگليسي مي‌شود. قبول شدن در چنين رشته‌اي و آن هم در دانشکده‌ي زبان و ادبيات انگليسي دانشگاه تهران آرزوي بسياري از داوطبان است. بايد بگويم که پس از گذراندن چهار سال ارزشمند و خاطره انگيز در اين دانشگاه و اين رشته، از اين که دوره‌ به پايان رسيده است احساس غرور و کمي دلتنگي دارم.

در اين چهار سال با اساتيد بزرگ و با تجربه هم سخن شديم و از وجود ارزشمندشان استفاده کرديم. به نظر من نکات درسي تنها قسمتي از چيزهايي است که به ما آموزش داده شد. تجربه‌هاي بسيار زيادي نيز از اين دوره کسب کرديم که به طور کلي به ما ياد داد که در ادامه‌ي مسير درسي و به طور کلي زندگي چگونه تصميم بگيريم و چگونه فکر کنيم. بودن با استادهايي که در بهترين دانشگاه‌هاي دنيا تحصيل کرده‌اند و صدها تجربه‌ي کوچک و بزرگ دارند بسيار ارزشمند است.

در ترم‌هاي اول عموماً به تقويت مهارت‌هاي زباني پرداخته مي‌شود و کم کم دروس ادبيات که بسيار متنوع و متعدد هستند ارائه مي‌شوند. لازم به ذکر است که دروس مختلف مترجمي مانند ترجمه‌ي متون ادبي، اسلامي و هم دروس مربوط به رشته‌ي آموزش زبان انگليسي که هر کدام به طور تخصصي در مقاطع ارشد و دکتري رشته‌هاي مربوط به خود را دارند، نيز در دوره‌ي کارشناسي زبان و ادبيات دانشگاه تهران ارائه مي شوند که هر کدام براي خود دنيايي دارند. به طور کلي چون دانشجويان رشته‌ي ادبيات انگليسي مخصوصاً دانشگاه تهران با طيف گسترده‌تر و دشوارتري از مطالب دست وپنجه نرم مي‌کنند، معمولاً پس از اين چهار سال در رشته‌ي خود صاحب نظر هستند. من شخصاً آن‌قدر به اين رشته علاقه‌مند هستم که تصميم دارم در تمامي مراحل زندگي چه درسي و چه شغلي به مطالعه‌ي زبان انگليسي بپردازم. خواندن و تجزيه و تحليل کردن مجلات علمي، ادبي و اقتصادي معروف که همگي هم به افزايش توانايي در زبان انگليسي و هم به روز بودن با جديدترين علوم روز مي انجامد رابطه ي من و زبان انگليسي را روز به روز محکم تر ميکند. در رابطه با آينده‌ي شغلي مربوط به رشته‌ي ادبيات انگليسي بايد بگويم که افرادي که تا مقاطع ارشد و دکتري پيش مي‌روند مي‌توانند به عنوان استاد در مؤسسات آموزش عالي کشور مشغول به کار شوند. افرادي که با مقطع کارشناسي در اين رشته مشغول به کار مي شوند عمدتاً به تدريس در آموزشگاه‌هاي زبان و يا ترجمه در دارالترجمه‌ها اشتغال دارند.

مطلب پیشنهادی  انتخاب رشته دانشگاه آزاد

لازم به ذکر است که در صورتي که فرد بتواند آموزشگاهي تاسيس کند و صاحب کسب و کار باشد مي تواند آينده‌ي شغلي مناسبي پيش رو داشته باشد. رشته‌ي ادبيات انگليسي همچنين مي‌تواند کمک بسزايي به ادامه‌ي تحصيل در رشته‌هاي ديگر کند. برخي رشته ها مخصوصاٌ در مقاطع بالاتر وابسته به داشتن دانش کافي از زبان انگليسي هستند که مي‌تواند کمک قابل توجهي به موفقيت در آن رشته‌ها بکند.

معرفی رشته زبان و ادبيات انگليسي – موسسه حرف آخر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به نوشته‌ها