معرفي رشته مهندسي شيمي

بازگشت به نوشته‌ها

معرفي رشته مهندسي شيمي

معرفي رشته مهندسي شيميReviewed by دینی صد on Jul 5Rating:

رشته‌ي مهندسي شيمي، يکي از رشته‌هايي است که در زيرگروه دوم کنکور سراسري رشته‌ي رياضي قرار دارد. به دليل شناخت محدود و ناقص از رشته‌هاي دانشگاهي بسياري از دانش‌آموزان رشته‌ي رياضي که به درس شيمي علاقه‌مندند، به دنبال انتخاب رشته‌ي مهندسي شيمي هستند؛ در حالي که نام اين رشته اگرچه با شيمي همراه است اما تعداد واحد درسي مرتبط با درس شيمي در اين رشته کم است. يک شرط اصلي براي موفقيت در رشته‌ي مهندسي شيمي، داشتن پايه‌ي رياضي قوي است؛ اگر درس رياضي و مباحث حل معادله و محاسبات، جز نقاط قوت پايدار شما باشد، از انتخاب اين رشته راضي و خشنود خواهيد بود.

گرايش‌هاي مهندسي شيمي

به طور کلي در مقطع کارشناسي، در دانشگاه‌هاي تهران، دانش‌آموزان پذيرفته‌شده، رشته‌ي مهندسي شيمي- بدون گرايش را انتخاب مي‌کنند و پس از گذراندن دو سال از تحصيلات دانشگاهي خود، گرايش مد نظر خود را با توجه به سابقه‌‌ي تحصيلي خود تعيين مي‌کنند. در برخي از ديگر دانشگا‌‌ه‌ها نيز از ابتداي کار، رشته‌ي مهندسي شيمي با گرايش‌هاي خاص معرفي مي‌شود؛ اما بايد دقت داشته باشيد که انتخاب گرايش در مقطع کارشناسي اولويت اصلي و کليدي نيست و بيش‌ترِ درس‌هاي بين گرايش‌هاي مختلف يکسان است. براي مثال در صورتي که گرايش صنايع غذايي را قبول مي‌شويد در حالي که مطلوب شما صنايع پتروشيمي بوده است، نگران نباشيد!

از جمله گرايش‌هاي مهندسي شيمي عبارت است از:

  • گرايش صنايع پتروشيمي
  • صنايع نفت و گاز
  • صنايع غذايي
  • بيوتکنولوژي
  • نانوتکنولوژي
  • مهندسي فرايند

و…

درس‌هاي اصلي

اساس و پايه‌ي رشته‌ي مهندسي شيمي، درس ۴ واحدي موازنه‌ي انرژي و مواد است که اگر آن را به خوبي ياد بگيريد، بي‌شک روزهاي خوبي خواهيد داشت. اين درس اگرچه مهم و کليدي است، اساس و پايه‌ي آن محاسبات ساده‌ي رياضي است که با تمرين زياد در اين درس موفق مي‌شويد. اگر قصد ادامه‌ي تحصيل و صاحب‌نظر شدن در اين رشته را داريد بايد مقوله‌ي پديده‌هاي انتقال را به خوبي ياد بگيريد. پديده‌هاي انتقال شامل سه بخش اصلي انتقال مومنتوم (سيالات)، انتقال حرارت و انتقال جرم (انتقال جرم و عمليات واحد) است. مزيت اصلي اين رشته اين است که بسياري از درس‌ها را هم به صورت تئوري و هم عملي (آزمايشگاهي) ياد مي‌گيريد. براي مثال يادگيري هم‌زمان درس سيالات در کلاس درس و آزمايشگاه  يکي از ماندگارترين خاطرات تحصيلي شما خواهد شد.

مطلب پیشنهادی  زمان انتخاب رشته و ثبت‌نام غایبان کنکور

چندتا از ۱۰تا در رشته‌ي مهندسي شيمي دانشگاه صنعتي اميرکبير

دانشگاه صنعتي اميرکبير در رشته‌ي مهندسي قطب محسوب مي‌شود و اساتيد و هيئت‌علمي آن جزء مهم‌‌ترين مزيت اين دانشکده است. براي آشنايي با هيئت‌علمي اين دانشکده و زمينه‌هاي کاري آن‌ها به سايت Chemeng.aut.ac.ir مراجعه کنيد.

درسادبيات فارسيزبان عربيمعارف اسلاميزبان خارجيرياضياتفيزيکشيمي
چندتا از ۱۰تا۷۶۷۵۴۵۶

 

ادامه‌ي تحصيل و آينده‌ي شغلي

يکي از مزاياي رشته‌ي مهندسي شيمي اين است که گرايش‌هاي آن در مقطع کارشناسي ارشد، بسيار متنوع و گسترده است؛ به طوري که حتي علم نوين نانوتکنولوژي را نيز دربرمي‌گيرد و امکان ادامه‌ي تحصيل تا دکترا در اين رشته وجود دارد.

پس از فارغ‌التحصيلي در رشته‌ي مهندسي شيمي، امکان اشتغال در کارخانه‌هاي توليدي (به عنوان مهندس توليد) و شرکت‌هاي مشاور (به عنوان مهندس مشاور) وجود دارد. يکي از مهم‌ترين مزيت‌هاي مهندس شيمي اين است که به طور هم‌زمان مهارت مهندس مکانيک و مهندس شيمي را آموخته است و حتي مي‌تواند تمام طرح‌هاي خود را از نظر اقتصادي و بازدهي امکان‌سنجي کند. به عبارتي يک مهندس شيمي موفق هم‌زمان مي‌تواند مهندس صنايع و مکانيک خوبي باشد.

رشته مهندسي شيمي – موسسه حرف آخر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به نوشته‌ها