معرفي رشته مهندسي نفت توسط دانشجوي دانشگاه شريف

بازگشت به نوشته‌ها

معرفي رشته مهندسي نفت توسط دانشجوي دانشگاه شريف

معرفي رشته مهندسي نفت توسط دانشجوي دانشگاه شريفReviewed by دینی صد on Jul 10Rating:

معرفي رشته مهندسي نفت – سعيد رضا معصومي – دانشگاه شريف

مهندسي نفت:

مقدمه

موتور زمين با نفت مي چرخد. اين جمله شايد کمي اغراق آميز به نظر برسد اما با نگاهي اجمالي به منابع انرژي در جهان متوجه مي شويم که  بيشترين انرژي جنبشي ،‌شيميايي و حرارتي از نفت استخراج مي شود.

محصولات متعددي از نفت استخراج مي شود . بنزين شايد مهمترين محصول مشتق شده از نفت باشد. فرآورده هاي دارويي ،‌پارچه ها والياف، ‌کودهاي شيميايي، ‌پلاستيک ها،‌ چسب ها ،‌فرآورده هاي آرايشي بهداشتي از نفت بدست مي آيند. کشور ما به عنوان يکي از کشورهاي است که بزرگترين منابع نفتي و گازي دنيا را دارد و تربيت نيروي انساني در اين زمينه براي آينده اين صنعت بسيار ضروري به نظر مي رسد.

گرايش هاي کارشناسي نفت:

 1. اکتشاف نفت
 2. استخراج
 3. بهره برداري
 4. مخازن نفت

رشته مهندسي نفت در دانشگاه صنعت نفت در سال ۱۳۷۸ دايرشد و شامل گرايش هاي بالا مي باشد. هم اکنون اين رشته در دانشگاههاي زير تدريس مي شود

 1. دانشگاه تهران – ۲۰ نفر
 2. دانشگاه حکيم سبزواري – ۲۵ نفر
 3. دانشگاه شيراز – ۲۵ نفر
 4. دانشگاه صنعت نفت- ۱۵۷ نفر – در چهار گرايش
 5. دانشگاه امير کبير- ۳۰ نفر
 6. دانشگاه شريف – ۲۵ نفر
 7. دانشگاه فني گرمسار – ۳۵ نفر
 8. مرکز آموزش عالي لامرد -۲۰ نفر

البته اين رشته از طريق پذيرش مناطق محروم نيز در برخي از دانشگاهها ارائه مي شود.

در دانشگاه پيام نور نيز اين رشته با گرايش صنايع گاز و طراحي فرايند هاي صنايع نفت ارائه مي شود

مطلب پیشنهادی  نکاتی برای مطالعه ديناميک درس فيزيک

اساس دروس اين رشته در همه گرايش ها مبتني بر مکانيک سيالات ،‌ديناميک گازها،‌ ترموديناميک سيالات ،‌انتقال جرم و اقتصاد مهندسي است. هدف آن تربيت مهندسين کارامدي است که بتوانند روش هاي بهينه بهره برداي از منابع نفت و گاز را طراحي و اجرا کند.

گرايش اکتشاف:

کشف حوزه هاي نفتي اولين مرحله از بهره برداري نفت است. اساس اين کار بر مبناي لرزه نگاري است. امواج صوتي به اعماق زمين فرستاده شده و با تحليل و اندازه گيري آن به منابع نفتي پي مي برند. زمين شناسي در اين گرايش بسيار مهم است.دروس تخصصي گرايش اکتشاف به شرح زير مي باشد:

ژئوفيزيک، ‌ژئوشيمي آلي (نفت) ،‌ تخمين و ارزيابي ذخاير نفتي ،‌ زمين شناسي ايران و مناطق همجوار، روش هاي افزايش برداشت از مخازن،‌عمليات زمين شناسي ايران ،‌  مهندسي مخازن نفت، ميکرو پالئونتولوژي،‌اصول حفاري ، گل حفاري و سيمان کاري چاه ها، زمين شناسي نفت،‌چاه نگاري، زمين شناسي مهندسي، زمين ساخت، مکانيک محيط هاي ناپيوسته سنگي، زمين شناسي مناطق دريايي، زمين شناسي عمومي ، سنگ شناسي و غيره…

گرايش استخراج:

طراحي تجهيزات حفاري و انجام عمليات در مناسب ترين شرايط و ارزيابي اثرات تکنولوژي حفاري و استخراج بر محيط زيست کشور و ارائه راه هاي مناسب براي جلوگيري از تخريب آن از جمله فعاليت هاي اين گرايش است. در اين گرايش تلاش بر تربيت متخصصاني است که هزينه استخراج نفت را کاهش و راندمان کار را افزايش دهند

دروس تخصصي :

مباني مهندسي برق،‌ ديناميک،‌ مهندسي حفاري،‌ سيمان حفاري،‌ گل حفاري،‌ مهندسي حفاري پيشرفته،‌اسيد کاري در عمليات و غيره ..

مطلب پیشنهادی  در درك مطلب، متن مهم است یا تست ؟

گرايش بهره برداري:

امروزه اکثر مخازن نفت کشور دچار افت فشار شده اند به همين دليل نفت به صورت طبيعي به سطح زمين نمي رسد. در نتيجه حضور مهندسين بهره برداري از نفت اجتناب ناپذير است. افرادي که دانش علمي و اصولي تري از بهربرداري از مخازن نفتي دارند.

دروس تخصصي:

مکانيک سيالات دو فازي،‌ اصول ژئوفيزيک اکتشاف،‌مهندسي مخازن ، مهندسي حفاري،‌ عمليات بهره برداري، روش هاي افزايش و برداشت مخازن، تخمين مخازن در چاه هاي اکتشافي، آزمايشگاه نفت.

گرايش مهندسي مخازن:

اين گرايش به مقدار نفت در اعماق زمين مي پردازد اينکه چه مقدار نفت و گاز داريم ؟ و چه مقدار آن قابل دسترسي مي باشد؟ و با چه سرعتي مي توان از مخازن برداشت کرد؟ فشار، دما ،‌عمق مخازن از مسائل مهم اين گرايش است.

دروس تخصصي:‌

مکانيک سيالات دو فازي، انتقال جرم، ترموديناميک، مهندسي مخازن، مطالعت مخازن، عميلات بهرهبرداري، روش هاي افزايش و برداشت و غيره

توانايي هاي لازم:

علاوه بر دو درس رياضي و فيزيک که دو درس پايه تمامي رشته هاي مهندسي  از جمله نفت است ، درس زبان انگليسي نيز در اين رشته اهميت ويژه اي دارد نوع کار دشوار و سنگين است و اکثرا در خارج شهر و دور از خانه مي باشد.

موقعيت شغلي در ايران:

قطعا اولين بازار کار متخصصان اين رشته وزارت نفت مي باشد. البته دانشگاه صنعت نفت دانشجويان اين رشته را بورسيه نمي کنند . البته اگر سطح آنها بالا باشد آنها را جذب خواهد کرد.صنايع شيميايي که در شرکت هاي خصوصي وجود دارد بازار کار ديگري براي اين فارغ التحصيلان مي باشد.

مطلب پیشنهادی  ٨۴پایگاه مطالعه نوروزی ویژه کنکور در خوزستان تشکیل می شود

معرفي رشته مهندسي نفت – موسسه حرف آخر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به نوشته‌ها