معرفي رشته پزشکي از نگاه رتبه ۵۳ کنکور

بازگشت به نوشته‌ها

معرفي رشته پزشکي از نگاه رتبه ۵۳ کنکور

معرفي رشته پزشکي از نگاه رتبه 53 کنکورReviewed by دینی صد on Jul 6Rating:

سحر يعقوبي، رتبه ۵۳ منطقه ۱ و ۱۲۰ کشوري، دانشجوي پزشکي دانشگاه تهران

زيرا هيچگونه مطلب مبهمي در آن نيست.

  • نظام آموزش پزشکي عمومي شامل ۵ دوره است که به صورت متوالي طي مي شود:
  • علوم پايه
  • فيزيوپاتولوژي
  • کارآموزي باليني
  • کارورزي باليني
  • کارورزي

دوره علوم پايه : در اين دوره دانشجويان با مباحث پايه، مطالبي در رابطه با ساختمان بدن انسان  آشنا مي شوند . اکثر اين مطالب به صورت تئوري و در کلاس‌هاي دانشگاه بيان مي‌شوند.  مدت زمان آن ۵ نيم سال است که بعد از اين دوره آزمون جامع علوم پايه از مطالب اين ۲ سال به صورت کشوري برگزار مي‌شود. متقاضيان در صورت کسب  حدنصاب نمره‌ي قبولي، موفق به راهيابي به مرحله‌ي بعد مي‌شوند.

دوره فيزيوپاتولوژي: آگاهي از ساختمان طبيعي ارگان‌ها، شناخت بيماريها و عوامل موثر در آن‌ها نشانه‌هاي بيماري‌ها و تشخيص و درمان آنها مطالبي است که شما مي توانيد آنها را فرا بگيريد. طول اين دوره ۶ ماه است.

کارآموزي باليني: شناخت آثار و علائم بيماري‌ها از ديدگاه باليني و آزمايشگاهي مطالبي است که در اين دوره آموزش داده مي‌شود. طول اين دوره ۲۰ ماه است و دانشجويان در بيمارستان‌هاي آموزشي دوره مي‌بينند.

در پايان دوره مجدداً دانشجويان سراسر کشور در امتحان جامع پيش‌کارورزي (که منابع سؤالات از درس‌هاي دوره‌هاي فيزيوپاتولوژي و کار‌آموزي باليني است)، شرکت مي‌کنند و در صورت کسب حد نصاب نمره‌ي قبولي، موفق به راهيابي به مرحله‌ي بعد مي‌شوند.

کارورزي باليني: در اين دوره دانشجويان با بر عهده گرفتن برخي مسئوليت‌ها  به پرورش مهارت‌هاي خود در هر دو محور تشخيصي و درماني مي‌پردازند و آموخته‌هاي قبلي خود را به صورت کاربردي مورد استفاده قرار مي‌دهند. طول اين دوره ۱۸ ماه است.

مطلب پیشنهادی  یادگیری مبحث تابع (ریاضی سوم تجربی)

کارورزي: اين دوره کنکور کارروزي دارد که کلياتي از دروس ۴ دوره قبل مي‌باشد.
فارغ التحصيلان ملزم به خدمت در مناطق محروم کشور هستند. طول مدت خدمت بسته به موقعيت منطقه، از ۱۴ ماه تا ۲ سال به طول مي‌انجامد.

 

موقعيت شغلي در ايران

در بسياري از شهرهاي کوچک و مناطق محروم با کمبود پزشک مواجه هستيم. از سوي ديگر فارغ‌التحصيل پزشکي حتماً نبايد در مطب بنشيند و نسخه بنويسد، بلکه در زمينه پزشکي شغل‌هاي مختلفي هست که مي‌توان انجام داد. براي مثال زمينه‌هاي تحقيقي بسياري در اين رشته وجود دارد. امّا متأسفانه تعداد فارغ‌التحصيلاني که مايلند در اين زمينه کار کنند، بسيار انگشت‌شمار است.

من به عنوان يک دانشجوي سال سوم رشته‌ي پزشکي اين رشته را علي‌رقم سختي‌هايش دوست دارم ولي توصيه‌ي دوستانه‌ي من به شما اين است که اگر در شهرهاي بزرگ کشور زندگي مي‌کنيد و در دانشگاه محل سکونتتان اين رشته در سطح خوبي ارائه مي‌شود و فردي وابسته به محيط خانواده مي‌باشيد بهتر است رشته‌ي سنگيني مثل پزشکي را که با احساسات شما نيز در ارتباط است در شهر خود دنبال کنيد.

رشته پزشکي – موسسه حرف آخر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به نوشته‌ها