معرفی رشته‌ی حقوق از نگاه بهناز آرون رتبه‌ی۵۱کارشناسی و ۶ ارشد

بازگشت به نوشته‌ها

معرفی رشته‌ی حقوق از نگاه بهناز آرون رتبه‌ی۵۱کارشناسی و ۶ ارشد

معرفی رشته‌ی حقوق از نگاه بهناز آرون رتبه‌ی51کارشناسی و 6 ارشدReviewed by دینی صد on Jul 7Rating:

بهناز آرون، رتبه‌ي ۵۱ منطقه‌ي ۱ در مقطع کارشناسي، دانشگاه شهيدبهشتي، رتبه‌ي ۶ در مقطع کارشناسي ارشد حقوق جزا و جرم‌شناسي دانشگاه شهيدبهشتي

رشته‌ي حقوق رتبه‌ي اول را در رشته‌هاي دانشگاهي علوم انساني دارد. اين امر مي‌تواند ناشي از آينده‌ي شغلي متنوع در اين رشته باشد؛ اعم از وکالت، قضاوت، سردفتري، مشاوره‌ي حقوقي در شرکت‌ها و بانک‌ها و … يا ناشي از جذاب بودن آگاهي از قوانين و توانايي اظهارنظر در مباحث تخصصي حقوقي باشد.

لازمه‌ي تحصيل و اشتغال:

عوامل موفقيت در اين رشته، در کنار علاقه که لازمه‌ي هر امري است، فن بيان خوب، توانايي نوشتن مطلب، روحيه‌ي جستجوگري، تسلط در زبان انگليسي يا فرانسه و عربي، توانايي تحليل و ارزيابي مسائل به گونه‌اي که درس منطق در مقطع دبيرستان تبديل به يک درس مهم و بنيادي در دانشگاه با عنوان اصول فقه مي‌شود؛ بنابراين تصور اين امر که رشته‌ي حقوق يک رشته‌ي حفظي است درست نيست.

۱) کارشناسي: ريشه و بنياد آموختن علم حقوق در اين دوره حاصل مي‌شود؛ به اين معنا که دانشجو همه‌ي درس‌هاي لازمه‌ي فعاليت در اين رشته را در ابعاد وسيع مي‌آموزد و پشتکار خود دانشجو در اين مقطع نقش قابل توجهي دارد.

تعداد واحدهای درسی توضیحات:

ضرف‌نظر از تعداد واحدهای دروس عممی که در سایر رشته‌ها گذرانده می‌شود که شامل ۲۱ واحد دروس عمومی می‌باشد. دروس اختصاصی این رشته شامل دروس پایه و دروس اصلی می‌باشد. تعداد واحد دروس پایه‌ی این رشته ۱۵ واحد و تعداد واحد دروس اصلی ۹۴ واحد و ۹۶ واحد اختیاری می‌باشد.

مطلب پیشنهادی  کدام آزمون شرکت کنم؟

از دروس اصلی و مهم این رشته می‌توان حقوق مدنی ۱ تا ۸، حقوق تجارت ۱ تا ۴، آیین دادرسی مدنی ۱ تا ۳، آیین دادرسی کیفری ۱ و ۲، متون فقه ۱ تا ۴، اصول فقه ۱ و ۲، قواعد فقه ۱ و ۲، متون حقوقی ۱ و ۲، کار تحقیقی ۱ و ۲، جرم‌شناسی، حقوق اداری ۱ و ۲، حقوق اساسی ۱ و ۲، حقوق بین‌الملل عمومی ۱ و ۲، حقوق بین‌الملل خصوصی ۱ و ۲، پزشکی قانونی، حقوق کار، ادله‌ی اثبات دعوا و … می‌باشد.

۲) کارشناسي ارشد: در اين مقطع دانشجو به طور تخصصي با زمينه‌ي گرايش انتخابي خود آشنا مي‌شود. در گرايش حقوق جزا تصوري وجود دارد که اين گرايش، گرايشي ناملايم است و فقط به جرم و جنايت مي‌پردازد که صحيح نيست؛ زيرا دغدغه‌ي اصلي اين رشته تحويل انسان درست به جامعه، بحث علت‌شناسي جرم، ارزيابي کارکردهاي فردي و اجتماعي مجازات‌هاي متنوع است. در مقطع کارشناسی ارشد تقریباً هر یک از واحدهای فوق‌الذکر تبدیل به یک گرایش تخصصی برای علاقه‌مندان به رشته‌ی حقوق می‌باشد. به عبارت دیگر دانشجویان رشته ی حقوق با گذراندن مقطع کارشناسی علاوه بر فراگیری اصول بنیادین رشته‌ی حقوق می‌توانند گرایش مورد علاقه‌ی خود را نیز جستجو کنند. گرایش‌های مقطع کارشناسی ارشد شامل حقوق خصوصی، حقوق جزا و جرم‌شناسی، حقوق مالکیت فکری، حقوق محیط زیست، حقوق بین‌الملل، حقوق عمومی، حقوق بشر، حقوق تجارت بین‌الملل، حقوق تجاری اقتصادی بین‌الملل، حقوق خانواده، حقوق اقتصادی، حقوق ثبت، حقوق نفت و گاز، حقوق هوایی

زمينه‌هاي شغلي:

يکي از زمينه‌هاي شغلي اين رشته، وکالت است که مستلزم موفقيت در آزمون کانون وکلا، گذراندن ۱۸ ماه دوره‌ی کارآموزی، موفقیت در آزمون اختبار و اخذ پروانه‌ي وکالت است. قضاوت يکي ديگر از زمينه‌هاي شغلي است که لازمه‌ي آن موفقيت در آزمون کتبي قضاوت و مصاحبه‌ي شفاهي است. مشاوره‌ي حقوقي در ادارات که از طريق آزمون‌هاي استخدام ادارات صورت مي‌گيرد. سردفتري که با موفقيت در آزمون خاص آن قابل دسترسي است.

مطلب پیشنهادی  روش مطالعه زبان انگلیسی

دیدگاه (1)

  • ehsan.beheshti پاسخ

    عالیه همینطور ادامه بدید

    ۱۶ تیر ۱۳۹۴ در ۰۹:۲۴

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به نوشته‌ها