معرفی رشته ی روانشناسی از نگاه فرهاد تراز رتبه‌ی ۹کشوری سال ۹۲

بازگشت به نوشته‌ها

معرفی رشته ی روانشناسی از نگاه فرهاد تراز رتبه‌ی ۹کشوری سال ۹۲

معرفی رشته ی روانشناسی از نگاه فرهاد تراز رتبه‌ی 9کشوری سال 92Reviewed by دینی صد on Jul 7Rating:

معرفی رشته ی روانشناسی

شاید برای آشنا شدن با رشته ی روانشناسی بهتر از این که بدانیم چه مسائلی راجع به این رشته صحیح است ، آن باشد که بدانیم چه مسائلی راجع به این رشته غلط است.

باور غلط اول :

(( روانشناسی کسی است که با دیگران صحبت می کند تا مشکلاتشان را حل کند.))

بیشتر ما هنگامی که به روانشناسی می اندیشیم کسی را در نظر می آوریم که در دفتر خود نشسته است و به عده ای پند و اندرز می دهد که چطور مشکلات خود را برطرف کنند.اما این تصویر کاملا نادرستی از روانشناسی است.

روانشناسی علمی مدت زیادی است که به عنوان یک رشته علمی فعالیت می کند و هدف آن بیشتر شناخت اسرار مغز آدمی و مسائل مرتبط با روان و رفتار است.بسیاری از روانشناسان دنیا امروزه در آزمایشگاه های خود مشغول پژوهش درباره ی این مسائل هستند و هیچ ارتباطی با بحث درمان و مشکلات انسا نها ندارند.

در میان گرایش های مختلف روانشناسی تنها روانشناسی بالینی است که با افراد مختلف و مشکلات مربوط به آنها سر و کار دارد.اما روانشناسان بالینی هم کارشان این نیست که با حرف زدن مشکلات انسان ها را حل کنند.در واقع روانشناسان بالینی بیشتر با افرادی سر و کار دارند که دچار اختلالات روانی هستند و برای حل این مشکلات روانشناس بالینی باید از روش های بسیار متنوعی بهره بگیرد که یکی از آنها گفت و گو است.

مطلب پیشنهادی  علاقه به زبان انگلیسی

پس این تصور غالب شما بیشتر مربوط به مشاور می شود و نه روانشناس.

باور غلط دوم :

(( روانشناسی تحصیل می کنم تا بتوانم بهتر زندگی کنم.))

این هم باور کاملا اشتباهی است.چرا که تحصیل صرف روانشناسی هیچ کس را از لحاظ روانی بهبود نمی بخشد.یعنی این طور نیست که هر کس روانشناسی تحصیل کرد خودش به سلامت کامل روانی دست پیدا کند.او تنها به مسائلی که برای سلامت روان نیاز است آشنا ست.

اگر قصد بهبود وضعیت روحی و روانی خود را دارید یا اینکه می خواهید فرزندان بهتری تربیت کنید کافیست از کتاب های معتبری که دراین باره نوشته شده اند استفاده کنید.

پس همانطور که ماشین یک مکانیک خراب می شود یک روانشناس هم ممکن است روان ناسالمی داشته باشد و برای اینکه ماشین سالمی داشته باشیم نیازی نیست مکانیک شویم،کافیست با نحوه مراقبت از ماشین آشنا باشیم.

باور غلط سوم :

((روانشاسی چیزی راجع به مثبت اندیشی است. ))

اگر شما رشته روانشناسی را به عنوان رشته تحصیلی خو انتخاب کنید احتمالا از بین حدود ۱۴۰ واحدی که باید بگذرانید بین ۲ الی ۵ واحد درسی شما مربوط به چنین مسائلی است.این مسائل به خاطر عامه پسند بودنشان بیشتر در رسانه ها مطرح می شود اما در روانشناسی علمی نقش اندکی دارد.در واقع شما چندین واحد راجع به فیزیولوژی باید بگذرانید که در ابتدا فکرش را هم نمی کنید.

روانشناسی با چیزی که تصور می کنید تفاوت دارد پس با تامل بیشتر آن را انتخاب کنید و راجع به واحدها و گرایش های مختلف آن اطلاع کسب کنید.

مطلب پیشنهادی  نتایج کنکور و تحلیل میزان پذیرش دانشجو در رشته‌های دانشگاهی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به نوشته‌ها