مهندسي برق از نگاه يک کارشناس ارشد

بازگشت به نوشته‌ها

مهندسي برق از نگاه يک کارشناس ارشد

مهندسي برق از نگاه يک کارشناس ارشدReviewed by دینی صد on Jul 10Rating:

طيبه طاهري، کارشناس ارشد الکترونيک

رشته‌ي مهندسي برق در مقطع کارشناسي داراي ۴ گرايش الکترونيک، مخابرات، کنترل و قدرت است. البته گرايش‌هاي فوق در مقطع ليسانس تفاوت چنداني با يکديگر ندارند و هر گرايش با گرايش ديگر تنها در ۳۰ واحد يا کم‌تر متفاوت است و حتي تعدادي از فارغ‌التحصيلان مهندسي برق در بازار کار جذب گرايش‌هاي ديگر اين رشته مي‌شوند.

الکترونيک

الکترونيک علمي است که به بررسي حرکت الکترون در خلأ در مواد رسانا يا نيمه‌رسانا و اثرات و کاربردهاي آن مي‌پردازد. با توجه به اينتعريف، مهندس الکترونيک در زمينه‌ي ساخت قطعات الکترونيک و کاربرد آن در مدارها، فعاليت مي‌کند. به عبارت ديگر، زمينه‌ي فعاليت مهندسي الکترونيک را مي‌توان به دو شاخه‌ي اصلي “ساخت قطعات و کاربرد مداري قطعه” و “طراحي مدارهاي الکتريکي” تقسيم کرد.

تکنيک پالس، الکترونيک ۳، ميکروپروسسور، معماري کامپيوتر، مدارهاي مخابراتي، فيزيک مدرن و فيزيک الکترونيک از جمله درس‌هاي اصلي گرايش الکترونيک محسوب مي‌شوند.

مخابرات

هدف از مخابرات، ارسال و انتقال اطلاعات از نقطه‌اي به نقطه‌ي ديگر است که اين اطلاعات مي‌تواند صوت، تصوير يا داده‌هاي کامپيوتريباشد. مخابرات، گرايشي از مهندسي برق است که در حوزه‌ي ارسال و دريافت اطلاعات از روش‌هاي موجي و مخابراتي فعاليت مي‌کند. گرايش مخابرات با ارائه‌ي نظريه‌ها و مباني لازم جهت ايجاد ارتباط بين دو يا چند کاربر، انجام عملي فرايندها را به طور بهينه ممکن مي‌سازد. مخابرات از دو مبحث عمده يعني ميدان و سيستم تشکيل مي‌شود.

در مبحث ميدان، مهندسان با مفاهيم ميدان‌هاي مغناطيسي، امواج، ماکروويو، آنتن و غيره آشنا مي‌شوند تا بتوانند مناسب‌ترين وسيله را براي انتقال موجي از نقطه‌اي به نقطه‌ي ديگر پيدا کنند.

مطلب پیشنهادی  درس‌های عمومی را در تابستان بخوانید

در مبحث سيستم نيز مهندسان با طراحي فليترهاي مختلف که مي‌توانند امواج مزاحم شامل صوت يا پارازيت را از امواج اصلي تشخيص و آن‌ها را حذف کرده و تنها امواج اصلي را از آنتن دريافت کنند به فعاليت مي‌پردازند.

مخابرات ۲، ميدان و امواج، الکترونيک ۳، مدارهاي مخابراتي، آنتن‌ها و انتشار امواج، مايکروويو، اصول ميکروکامپيوتر از جمله درس‌هاي اصلي گرايش مخابرات محسوب مي‌شوند.

کنترل

اگر بخواهيم تعريفي کلي از کنترل ارائه دهيم، مي‌توانيم بگوييم که هدف اين علم، کنترل متغيرهاي اساسي سيستم (که متغيرهاي خروجي مي‌تواند تنها بخشي از اين متغيرها باشد) بر مبناي برخي ملاک‌هاي مطلوب است. اين ملاک‌ها مي‌تواند شامل سرعت، زمان، مصرف سوخت و … باشد. به عنوان مثال مي‌توان کنترل زمان اوج‌گيري يک هواپيماي جنگنده را در نظر گرفت. زاويه‌ي پره‌ها، ميزان سوخت تزريقي و ساير متغيرهاي تأثيرگذار بايد با روش‌هاي رياضي محاسبه شود تا بتوان به خوبي اين زمان را کاهش داد.

کنترل، در پيشرفت علوم ديگر نقش ارزنده‌اي را ايفا مي‌کند. به طور کلي مي‌توان گفت مهندسي کنترل حلقه‌ي اتصال ميان مهندسي برق و رشته‌هاي ديگر است. علاوه بر نقش کليدي در فضاپيماها و هدايت موشک‌ها و هواپيماها، به صورت بخش اصلي و مهمي از فرايندهاي صنعتي و توليدي نيز درآمده است. به کمک اين علم مي‌توان به عملکرد بهينه‌ي سيستم‌هاي پويا، بهبود کيفيت و ارزان‌تر شدن فرآورده‌هاي توليدي، گسترش ميزان توليد، ماشيني کردن بسياري از عمليات تکراري و خسته‌کننده‌ي دستي و نظاير آن دست يافت. هدف سيستم کنترل عبارت است از کنترل خروجي‌ها به روش معين به کمک ورودي‌ها از طريق اجزاي سيستم کنترل که مي‌تواند شامل اجزاي الکتريکي، مکانيکي و شيميايي به تناسب نوع سيستم کنترل باشد.

مطلب پیشنهادی  رشته‌ي مهندسي کشاورزي- علوم و صنايع غذايي

قدرت

مهندسي برق قدرت با سيستمهاي قدرت به ويژه توليد، انتقال، توزيع توان الکتريکي، تبديل انرژي الکتريکي به شکلهاي ديگر انرژي و تجهيزات الکترومکانيکي سروکار دارد. اين رشته هم‌چنين شامل راهاندازي و تعمير و نگهداري سيستمهاي حرارتي برودتي و تجهيزات توليد توان الکتريکي مانند ژنراتورها و ديگر تجهيزات الکتريکي مورد استفاده در صنايع يا ساختمانهاي بزرگ نيز ميشود. شناسايي ديگر منابع جديد انرژي الکتريکي نيز از زير شاخههاي اين رشته است.

معرفی رشته مهندسي برق – موسسه حرف آخر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به نوشته‌ها