میخواهی در کنکور موفق باشی ؟

بازگشت به نوشته‌ها

میخواهی در کنکور موفق باشی ؟

میخواهی در کنکور موفق باشی ؟Reviewed by دینی صد on Aug 31Rating:

خوشحالم که تصمیم جدی برای موفقیت در کنکور گرفته‌ای. مطمئنم برای رسیدن به هدفت تلاش می‌کنی و بهتر از من می‌دانی که خستگی، دلسرد و ناامید شدن در این مسیر به ضرر تو خواهد بود. هدف، هر چه بزرگ‌تر باشد، تلاش برای رسیدن به آن بیش‌تر خواهد شد. تو قدم در مسیری گذاشته‌ای که اگر بخواهی و خوب تلاش کنی، موفقیت، مقصد نهایی تو در این راه خواهد بود. حرکت تو دقیقاً از چه زمانی آغاز شده است؟ از چند ماه پیش، چند هفته‌ی پیش، چند روز پیش یا چند ساعت پیش؟ همین که شروع کرده‌ای، کار بزرگی انجام داده‌ای ولی ادامه دادن و سخت‌کوش بودن در این مسیر، بسیار مهم است. می‌دانم انگیزه و انرژی بالایی برای ادامه دادن داری ولی بدان که انرژی و انگیزه‌ی تو باید هر روز بیش‌تر از روز قبل باشد. پس به خودت قول بده در این مسیر کم نیاوری و خسته نشوی. من هم می‌خواهم به تو کمک کنم و کارها و روش‌های به ظاهر ساده ولی مهمی را که با تکرار لجوجانه‌ی آن‌ها، مسیر حرکت تو روشن‌تر خواهد شد به تو یادآوری کنم. دوست دارم تو نیز در همین صفحه از خودت و احساسی که داری، سخن بگویی و سؤالاتی که ذهنت را درگیر کرده‌اند، مطرح کنی تا با کمک هم راه‌حل‌های مناسبی برای آن‌ها پیدا کنیم. از نقاط قوتی که داری حرف بزن و از موفقیت‌های بزرگ و کوچکت بگو. من اطمینان دارم که با این انگیزه‌ی بالا و تلاش و پشتکاری که داری و در ادامه خواهی داشت، موفق می‌شوی، نظر تو چیست؟

مطلب پیشنهادی  انتخاب رشته آزمون سراسری

ما قصد داریم گام‌های کوچک ولی مطمئن برای رسیدن به هدف برداریم. اگر آماده‌ای، شروع کنیم.

گام دوم: نظم مطالعاتی

یکی از عادت‌های انسان‌های موفق در زندگی، ایجاد نظم و هماهنگی در کارها و برنامه‌های‌شان است. ما نیز چون قصد داریم مردمان موفقی باشیم، سعی خواهیم کرد از این پس در اجرای برنامه‌ها و به‌کارگیری تکنیک‌ها و روش‌ها، منظم‌تر عمل کنیم. همه‌ی داوطلبانی که برای کنکور درس می‌خوانند و تلاش می‌کنند تا به هدف‌گذاری‌شان برسند مسلماً برنامه‌هایی برای خود تنظیم کرده‌اند و بر مبنای آن تلاش می‌کنند ولی به نظرتان چرا گروهی موفق‌تر عمل می‌کنند و گروهی از رسیدن به اهدافشان بازمی‌مانند؟ بدیهی است که پاسخ این سؤال را باید در نوع برنامه‌ریزی و نظم مطالعاتی آن‌ها پیدا کرد. نظم مطالعاتی یعنی این‌که بعد از چند هفته درس خواندن، قابل اجراترین برنامه برای پیشرفت خودتان را کشف کنید و مدام از این شاخه به آن شاخه نپرید. یک برنامه‌ریزی انعطاف‌پذیر در طول دو هفته یعنی این‌که بدانید طبق برنامه‌ی راهبردی، هر روز چند ساعت درس بخوانید، هر درس را در چند ساعت مطالعه کنید، چه تعداد تمرین تشریحی و تست برای هر درس حل کنید، متعادل درس بخوانید و سهم مطالعه‌ی اختصاصی‌ها و عمومی‌ها و درس‌های پیش‌ و پایه را مشخص کنید، برنامه‌ی هفته‌ی اول و دوم را از هم جدا کنید، بدانید روز قبل از آزمون چه کارهایی باید انجام دهید، روز آزمون چه کنید و بعد از آزمون، انجام چه کارهایی را در اولویت قرار دهید. اگر تصمیم به پیش‌خوانی درس‌ها گرفته‌اید، اگر عادت به مطالعه‌ی درس هر روز در همان روز دارید، در اجرای آن‌ها کوتاهی نکنید و در حالت کلی در طول دو هفته انتظارات معقولی را که از خودتان دارید برآورده کنید. همه‌ی این‌ها عملی خواهند شد اگر میزان ساعت‌های مطالعه‌ی خود در درس‌ها را بدانید، اگر نسبت به افزایش یا کاهش آن‌ها حساس باشید، اگر دفتر برنامه‌ریزی را هر روز تکمیل کنید و هر هفته و هر ماه جدو‌ل‌های آن را پر کنید و شاهد افت و خیز ساعت مطالعه‌ی کلی و درس به درس در آن باشید.

مطلب پیشنهادی  گروه آزمايشي علوم انساني

برای ایجاد نظم در مطالعه لازم است دفتر برنامه‌ریزی‌تان را با دقت بررسی کنید. از این به بعد سعی کنید در نوشتن برنامه‌های‌تان دقیق‌تر عمل کنید و در تکمیل دفتر برنامه‌ریزی کوتاهی نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به نوشته‌ها