نحوه خواندن زبان و ادبیات فارسی از زبان رتبه های برتر کنکور

بازگشت به نوشته‌ها

نحوه خواندن زبان و ادبیات فارسی از زبان رتبه های برتر کنکور

نحوه خواندن زبان و ادبیات فارسی از زبان رتبه های برتر کنکورReviewed by milad on Nov 24Rating: 5.0نحوه خواندن زبان و ادبیات فارسی از زبان رتبه های برتر کنکورزبان و ادبیات فارسی، به عنوان درسی که در میان دروس عمومی آزمون سراسری، بیشترین ضریب را دارد، از اهمیت به سزایی برخوردار است. تنوع سؤال‌های این درس و گستردگی مطالب آن، باعث شده است که اکثر داوطلبان نتوانند در این درس، درصد خوبی را به دست بیاورند. با توجه به اینکه درس زبان و ادبیات فارسی برای هر پنج گروه آزمایشی آزمون سراسری اهمیت دارد، تلاش کرده‌ایم که از زبان داوطلبان گروه های مختلف که در این درس درصد خوبی کسب کرده‌اند، نحوۀ مطالعۀ زبان و ادبیات فارسی و آمادگی برای آزمون آن را بیان کنیم.

نحوه خواندن زبان و ادبیات فارسی از زبان رتبه های برتر کنکور

زبان و ادبیات فارسی، به عنوان درسی که در میان دروس عمومی آزمون سراسری، بیشترین ضریب را دارد، از اهمیت به سزایی برخوردار است. تنوع سؤال‌های این درس و گستردگی مطالب آن، باعث شده است که اکثر داوطلبان نتوانند در این درس، درصد خوبی را به دست بیاورند. با توجه به اینکه درس زبان و ادبیات فارسی برای هر پنج گروه آزمایشی آزمون سراسری اهمیت دارد، تلاش کرده‌ایم که از زبان داوطلبان گروه های مختلف که در این درس درصد خوبی کسب کرده‌اند، نحوۀ مطالعۀ زبان و ادبیات فارسی و آمادگی برای آزمون آن را بیان کنیم.

 ئ - نحوه خواندن زبان و ادبیات فارسی از زبان رتبه های برتر کنکور

محمد امین روان بخش
 رتبۀ ۲ گروه آزمایشی علوم تجربی آزمون سراسری ۹۵، زبان و ادبیات فارسی ۱۰۰ درصد:
زبان و ادبیات فارسی را موضوعی می‌خواندم؛ یعنی درس­ها را می­خواندم و بعد لغات و کلمات هر درس را وارد دفترچه یادداشت می­کردم و مفهوم بیت­ها و جملات را مشخص می­کردم و در نهایت تست قرابت می­زدم. برای زبان فارسی نیز اصل برایم کتاب درسی بود؛ تا جایی که همۀ مثال های کتاب درسی را دقیق می­خواندم.
در کل زبان و ادبیات فارسی را زیاد دوره کردم، برای مثال بعد از عید شاید لغات را ۱۰ بار  و تاریخ ­زبان و ادبیات فارسی را ۵ یا ۶ بار دوره کردم.
الهام حبیب زاده
 رتبه ۴ گروه آزمایشی علوم انسانی آزمون سراسری ۹۳، زبان و ادبیات فارسی۷/۹۰ درصد:
زبان و ادبیات فارسی عمومی را موضوعی می‌خواندم؛ یعنی مباحث این درس را به چهار قسمت املا و لغت و تاریخ زبان و ادبیات فارسی، قرابت معنایی، آرایه‌های ادبی و زبان فارسی تقسیم کرده بودم و روی هر چهار مبحث کار می‌کردم. برای لغت به واژگان انتهای کتاب مراجعه می‌کردم و همه معانی یک واژه را حفظ می‌کردم. برای املا بیشتر تست می‌زدم و معتقدم که اگر کسی ۳۰ یا ۴۰ تست در زمینه املا بزند، کم کم دستش می‌آید که روی چه لغاتی باید تمرکز کند و با تست زدن به مهارت لازم می‌رسد. تاریخ زبان و ادبیات فارسی و در آمدها و اعلام را هم هر بار برای آزمون‌های آزمایشی سنجش مرور می‌کردم.
زبان و ادبیات فارسی را در تابستان منتهی به سال چهارم خواندم و هر هفته روی یک مبحث کار کردم. در طی سال تحصیلی نیز فقط تست می‌زدم. برای آرایه‌ها خیلی تست حل کردم؛ حتی اردیبهشت ماه، که فقط یک ماه به آزمون سراسری مانده بود، حس کردم که در آرایه‌ها ضعیف هستم و برای مدت دو هفته، هر روز ۳۰ تست مربوط به آرایه‌ها را زدم. در قرابت معنایی هم با تست زدن قوی شدم
روژان ربانی
رتبه ۷ گروه آزمایشی ریاضی و فنی آزمون سراسری ۹۲، زبان و ادبیات فارسی ۸۸ درصد:  
من با زبان و ادبیات فارسی مشکل داشتم و در ابتدای سال چهارم، چون کتاب‌ها را کامل نخوانده بودم و به صورت موضوعی نیز مطالعه نکرده بودم، در درس زبان و ادبیات فارسی درصد خوبی در آزمون‌های آزمایشی یا آزمون‌های مدرسه  نمی‌آوردم، اما از اسفند ماه به بعد، که کتاب‌ها تمام شد و به صورت مبحثی مطالعه می‌کردم، درصدم بهتر شد؛ در واقع من هم قبول دارم که بهتر است زبان و ادبیات فارسی را به طور مبحثی خواند، اما در ابتدا باید کتاب درسی را درس به درس مطالعه کرد و به آنها مسلّط شد و در مرحله بعد باید  به زبان و ادبیات فارسی نگاه موضوعی داشت و مباحث قرابت معنایی و درک مطلب، آرایه‌ها، لغت، تاریخ زبان و ادبیات فارسی، زبان فارسی و املا را به صورت موضوعی مطالعه نمود.
تاکیدی نداشتم که در آزمون سراسری حتماً تست املا بزنم، اما روی کلمات مهم درس با «مارکر» خط می‌کشیدم تا موقع درس خواندن، توجهم جلب شود و تست‌های آزمون سراسری را   هم در این مبحث چند بار زدم.
تعریف‌های  آرایه‌ها را خوب خواندم و خلاصه‌برداری کردم. تست‌های آزمون سراسری را هم در این مبحث خوب کار کردم و بیت‌های کتاب درسی را هم قبل از اینکه معلم درس بدهد، خودم مطالعه می‌کردم و آرایه‌هایش را بررسی می‌کردم
مطلب پیشنهادی  روش مطالعه شیمی برای کنکوریای1396

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به نوشته‌ها