نحوه مطالعه درس دین و زندگی برای کنکور

بازگشت به نوشته‌ها

نحوه مطالعه درس دین و زندگی برای کنکور

نحوه مطالعه درس دین و زندگی برای کنکورReviewed by دینی صد on Aug 11Rating:

همان‌طور که می‌دانیم درس دین و زندگی در کنکور با ضریب سه اهمیت ویژه‌ای دارد و از درس‌های مهم به حساب می‌آید. داوطلبان باید بدانند که برای موفقیت می‌بایست تسلط کامل بر مفاهیم کتاب‌ها داشته‌باشند تا بتوانند درصد بالایی در کنکور به‌دست‌آورند و برای موفقیت باید روشی نو در نحوه‌ی صحیح مطالعه در پیش گرفت.

نُه تست از ۲۵ تست درس معارف از سال دوم و نُه تست از سال سوم و هفت تست از سال چهارم است و حدود ۵۰ تا ۶۴ درصد پرسش‌های معارف، آیات و روایات است. به‌صورت کلی توصیه‌ای که می‌توان درباره‌ی شروع مطالعه در این درس کرد، آن است که مطالعه‌ی سال چهارم که تا حدودی به‌خاطر نزدیکی زمان کنکور به امتحانات ترم دو در ذهن باقی است، برای شروع مناسب است و در ادامه‌ی مطالعه‌ی سال دوم که به‌علت فاصله‌گرفتن از این کتاب نیاز به مطالعه‌ی ویژه دارد در اولویت باشد و به دنبالش سال سوّم مطالعه شود.

نحوه‌ی مطالعه‌ی صحیح:

احاطه بر مفهوم کلی و هدف درس به‌علاوه‌ی تسلط بر متن درس. برای این‌کار ابتدا متن درس را با دقت بررسی کنید. پس از پایان درس سؤال‌های مربوط به اندیشه و تحقیق یا تفکر در آیات را مطالعه کنید. سپس آن نکته را تجسم کنید و توجه داشته‌باشید که در مطالعه به‌راحتی می‌توانید از جزء به کل را یاد بگیرید. به‌علاوه اگر سؤال به‌صورت یک جای‌خالی از متن کتاب طرح شود، به‌راحتی می‌توانید به آن پاسخ دهید.

مطلب پیشنهادی  رتبه کنکور استان زنجان به ۱۹ ارتقا یافته است

– سخت‌ترین سؤالات دینی در کنکور، از علت و معلول، تابع و متبوع، تحقق و گرو مطرح می‌شوند. سعی کنید آن‌ها را خوب یاد بگیرید و با تست‌زنی این مشکل را برطرف کنید.

– البته اگر با تحقق و در گرو یا تابع و متبوع و علت و معلول مشکل دارید،‌ می‌توانید آن‌را این‌گونه تشخیص دهید و این‌که علت و متبوع و گرو مثل هم هستند و معلول و تابع و تحقق هم، مثل هم.

در درسی مانند معارف، خواندن دقیق و مرورهای پی‌درپی می‌تواند خیلی کارساز باشد. در تست‌زدن حتماً نشان‌گذار‌کردن تست‌‌ها را فراموش نکنید تا بتوانید در مطالعه‌های بعدی آن تست‌های خاص و علامت‌گذاری‌شده را مرور کنید.

– خلاصه‌نویسی را فراموش نکنید. یعنی نکات کلیدی و اصلی را که از نظر شما مهم است و یادگیری آن با چند بار مرور میسر می‌شود، در دفتر خلاصه‌نویسی وارد کنید و در مرورهای بعدی چندین‌بار آن‌ها را مطالعه کنید.

– سعی کنید مفهوم آیات را کاملاً درک کنید.

هیچ‌وقت ناامید نشوید و همیشه با انرژی مثبت و امید به فردایی روشن مطالعه کنید و به این موضوع ایمان داشته‌باشید که هیچ زحمتی بی‌پاداش نمی‌ماند.

توجه: برای آشنایی با ترجمه و تفسیر و پیام آیات و روایات و هم‌چنین بخش‌های اندیشه و تحقیق- که هر ساله  چند سؤال کنکور از همین مبحث طرح می‌شود- کتاب «همایش دین و زندگی» منبع جامع و مطمئنی است.

 

کلید واژه ها : خريد دي وي دي هاي حرف آخر , نمونه تدريس موسسه حرف آخر , موسسه حرف آخر , حرف آخر , خريد پکيج هاي حرف آخر , کنکور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به نوشته‌ها