نحوه مطالعه درس زیست شناسی برای کنکور

بازگشت به نوشته‌ها

نحوه مطالعه درس زیست شناسی برای کنکور

نحوه مطالعه درس زیست شناسی برای کنکورReviewed by دینی صد on Aug 11Rating:

نحوه مطالعه درس زیست شناسی برای کنکور :

هیچ‌کس منتظر خواب تو نیست

که به پایان برسد

سال‌ها می‌گذرند

و تو در قرن خودت می‌خوابی

هیچ پروازی نیست

برساند ما را به قطار دگران

مگر انگیزه و عشق

مگر اندیشه و علم

مگر آینه و صلح

و تقلا و تلاش

بخت از آن کسی است که مناجات کند با کارش

و در اندیشه‌ی یک مسئله خوابش ببرد

و کتابش را بگذارد در زیر سرش

و ببیند در خواب

حل یک مسئله را

باز با شادی یک مسئله بیدار شود

بخت از آن کسی است

که چنین می‌بیند

و چنین می‌فهمد

هیچ‌کس منتظر خواب تو نیست / که به پایان برسد / سال‌ها می‌گذرند / و تو در قرن خودت می‌خوابی / هیچ پروازی نیست / برساند ما را به قطار دگران / مگر انگیزه و عشق / مگر اندیشه و علم / مگر آینه و صلح / و تقلا و تلاش / بخت از آن کسی است که مناجات کند با کارش / و در اندیشه‌ی یک مسئله خوابش ببرد / و کتابش را بگذارد در زیر سرش / و ببیند در خواب / حل یک مسئله را / باز با شادی یک مسئله بیدار شود / بخت از آن کسی است / که چنین می‌بیند / و چنین می‌فهمد

سلام دوستان عزیز می‌دانید که درس زیست‌شناسی با ضریب بالایی که در کنکور تجربی دارد، یکی از مؤثرترین درس‌ها برای آوردن رتبه‌های برتر می‌باشد.

۱– تعداد و زمان سؤال‌ها:

در کنکور سراسری شما باید به ۵۰ تست زیست‌شناسی پاسخ دهید و زمان پاسخ‌دادن ۳۶ دقیقه است؛ یعنی، حدوداً برای هر سؤال ۴۳ ثانیه فرصت دارید. از کتاب دوم حدوداً ۱۱ تا ۱۴ تست می‌آید. از کتاب سوم ۱۸ تا ۲۰ تست و از کتاب پیش ۱ (۵ فصل اول کتاب سال چهارم) ۵ تا ۷ تست و از کتاب پیش ۲ (فصل ۶ تا ۱۱ کتاب سال چهارم) ۱۲ تا ۱۴ تست. البته بسیاری از این تست‌ها ترکیبی هستند؛ یعنی یک تست می‌تواند مربوط به چند فصل یا چند کتاب باشد. به‌طور مثال:

مطلب پیشنهادی  اوراق امتحانات نهایی الکترونیک تصحیح می‌شوند

تست کنکور سراسری ۸۶:

بدن انسان برای مقابله با عامل کدام بیماری پرفورین ترشح می‌کند؟

۱)سل                                        ۲) مالاریا                                   ۳) دیفتری                                  ۴) تب‌خال

دقت کنید تست مربوط به فصل ۱ سال سوم است و گزینه‌ی ۱ و ۲ مربوط به فصل ۹ چهارم؛ گزینه‌ی ۳ مربوط به فصل ۱۰ چهارم و گزینه‌ی ۴ مرتبط با فصل ۲ سال چهارم. من همین‌جا توصیه‌ای اکید می‌کنم، فصل ۹، ۱۰ و ۱۱ سال چهارم را حتماً خط به خط و کلمه به کلمه حفظ کنید. قطعاً ضرر نمی‌کنید.

حالا به این تست کنکور سراسری ۸۸ توجه کنید:

چگونگی وراثت ژن‌های ………….. می‌تواند تأییدی بر قانون جورشدن مستقل ژن‌ها باشد.

۱)دیستروفی عضلانی دوشن و سیناپسین ۱                                   ۲) رنگدانه‌شدن شبکیه‌ی چشم و نشانگان زالی- ناشنوایی

۳)پذیرنده‌ی آنژیوتانسین II و هانتینگتون                                      ۴) کام شکاف‌دار وابسته به X و پروتئین ریبوزومی

می‌بینید که تست مربوط به فصل ۸ سال سوم است، ولی گزینه مربوط به فصل ۲ سال چهارم است.

۲– اهمیت درس‌ها:

از دید کنکوری، اهمیت هر فصل به تعداد سؤالات آن بستگی دارد. هرچند که روال کنکور همیشه ثابت نیست ولی برخی فصل‌ها در کنکور سراسری از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند. در سال دوم فصل‌های ۶، ۴، ۸ و ۳، در سال سوم فصل‌های ۸ و ۹ و سپس ۱، ۲، ۳، ۴ و ۱۱ و در سال چهارم فصل‌های ۵، ۸، ۹، ۱۰ و ۱۱ از اهمیت بیش‌تری برخوردار هستند.

۳– نحوه‌ی مطالعه و ساعت مطالعه در طول سال:

 

در هر هفته باید حول و حوش ۱۲ ساعت زیست‌شناسی خوانده‌شود که باید ۶۰ درصد زمان مطالعاتی شما مربوط به پایه باشد. سعی کنید فصل‌های به‌هم مرتبط را با هم مطالعه کنید. مطابق این جدول، لطفاً این فصل‌ها با هم خوانده‌شود یا حداقل موقع دوره با هم دوره شود.

مطلب پیشنهادی  ۱۰ روش براي افزایش درصد زيست شناسي

 

بسته‌ی آموزشیمبحثفصل‌ها
اولزیست مولکولی۱ و ۲ سال دوم + ۵ سال سوم + ۱ و ۲ سال چهارم
دومژنتیک۶، ۷ و ۸ سال سوم + ۵ سال چهارم
سومگیاهی۳ سال دوم + قسمت آخر فصل ۶ سال دوم + ۹ و ۱۰ سال سوم
چهارمدستگاه‌های بدن۴، ۵، ۶، ۷ و ۸ سال دوم + ۱، ۲، ۳، ۴ و ۱۱ سال سوم
پنجممتابولیسم۸ پیش‌دانشگاهی
ششمچرخه‌ها۹، ۱۰ و ۱۱ پیش‌دانشگاهی + ۹ سال سوم
هفتممتفرقه‌ها۳، ۴، ۶ و ۷ سال چهارم

 

۴- منابع تستی:

متأسفانه منابع تست هم‌سنگ کنکورهای اخیر بسیار کم است و اغلب منابع فقط از نظر شکل تست‌های کنکور را تقلیدکرده‌اند، اما از نظر نکته‌یابی و محتوا با کنکور فاصله دارند. در درجه‌ی اول از کتاب‌های نشر دریافت استفاده کنید و در صورت نیاز کتاب‌های انتشارات علمی فار، اندیشه‌ی فائق و ژنتیک تخته سیاه و گیاهی برد را هم امتحان کنید.

۵- جمع‌بندی:

این را همیشه به یاد داشته‌باشید که اطلاعات ماندگار به شما کمک می‌کند، چون درس زیست‌شناسی هم حفظی و هم مفهومی است و هم حجم زیادی دارد. خیلی از دانش‌آموزان در دو ماه آخر نمی‌توانند آن را جمع و جور کنند. توصیه‌ی من به شما این است که کتاب همایش زیست‌شناسی انتشارات دریافت را مطالعه کنید زیرا می‌تواند کمک خیلی خیلی زیادی به شما کند، حتی اگر قسمت‌هایی از کتاب‌ها را نخوانده‌باشید هم می‌توانید از روی آن بخوانید. من شخصاً تضمین می‌کنم. (اگر ناراضی بودید من خسارتشو می‌دم!)

توصیه:

در دو ماه آخر، حتماً ۳ بار این کتاب همایش را دوره کنید و توصیه‌ی آخر این‌که در هفته‌ی آخر بسته‌ی آموزشی سوم (گیاهی) + بسته‌ی آموزشی چهارم (دستگاه‌های بدن) + بسته‌ی آموزشی ششم (چرخه‌ها) را ۲ بار دیگر از روی کتاب همایش بخوانید.

مطلب پیشنهادی  امشب، پایان مهلت ثبت نام کنکور96/ ثبت نام 24 هزار نفر تاکنون

خیلی مهم:  روز قبل از کنکور بسته‌ی آموزشی ششم (چرخه‌ها) را دوباره دوره کنید.

 

کلید واژه ها : خريد دي وي دي هاي حرف آخر , نمونه تدريس موسسه حرف آخر , موسسه حرف آخر , حرف آخر , خريد پکيج هاي حرف آخر , کنکور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به نوشته‌ها