هجوم دانش آموزان به رشته های تجربی و پزشکی/ جالی خالی آزمون های شخصیت در انتخاب رشته!

بازگشت به نوشته‌ها

هجوم دانش آموزان به رشته های تجربی و پزشکی/ جالی خالی آزمون های شخصیت در انتخاب رشته!

پژوهشگر و کارشناس مسائل آموزشی گفت: ۵۰۰ هزار شرکت کننده در کنکور تجربی امسال نشان می دهد که انتخاب رشته ها مبتنی بر معیارهای علمی و متناسب با شخصیت و شغل افراد انجام نشده است.

ه گزارش گروه اجتماعی فانوس، سجاد کرمی نامی وند، پژوهشگر و کارشناس مسائل آموزشی در گفت وگو با خبرنگار گروه اجتماعی فانوس با اشاره به کشورهای پیشگام در نظام آموزش و پرورش افزود: در کشورهایی نظیر فنلاند، اسکاندیناوی، ژاپن و آمریکا دانش آموزان از مقطع ابتدایی دانش آموزان استعدادیابی و متناسب با شخصیت و شغل آینده خود انتخاب رشته می کنند.

وی وضعیت کنونی انتخاب رشته در ایران را نامناسب دانست و اعلام کرد: در حال حاضر رقابت دانش آموزان برای تحصیل در رشته تجربی  با امید ورود به رشته های پزشکی آن قدر زیاد شده که در کنکور امسال ۵۰۰ هزار نفر داوطلب شرکت کننده رشته تجربی داشتیم.

این کارشناس مسائل آموزشی با اشاره به ظرفیت محدود رشته های پزشکی در دانشگاه ها تأکید کرد: نتیجه این انتخاب رشته نامناسب در دوره دبیرستان باعث می شود که جمع زیادی از دانش آموزان با عدم پذیرش در دانشگاه سرخورده، افسرده و ناامید شوند.

کرمی افزود: فرهنگ انتخاب رشته باید بر اساس توانایی ها، شخصیت و فرصت های موجود نهادینه شود تا دانش آموزان پس از دوره متوسطه با تعداد زیادی رشته که نسبت به محتوا و بازار کار آن ها  شناخت ندارند، مواجه نشود.

این پژوهشگر و کارشناس مسائل آموزشی تصریح کرد: جای  مشاوره و هدایت تحصیلی و شغلی صحیح؛ علمی و بنیادین مبتنی بر آزمون های شخصیت نه تنها در سطوح دبیرستان، بلکه در سطوح دانشگاه و حتی در سطح بازار کار خالی است.

مطلب پیشنهادی  توزیع کتب درسی اول و دوم متوسطه از 15 شهریور 94

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به نوشته‌ها