چرا مهارت انتقاد کردن را یاد نگیریم؟

بازگشت به نوشته‌ها

چرا مهارت انتقاد کردن را یاد نگیریم؟

چرا مهارت انتقاد کردن را یاد نگیریم؟Reviewed by دینی صد on Feb 18Rating:

 سارا فغانپور روانشناس در گفتگو با خبرنگار حوزه جوانان و خانواده گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار داشت: اغلب کدورت ها و شکل گیری دشمنی ها، بدلیل انتقادهای نادرست و ضربتی از یکدیگر است که با پرورش این مهارت در درونمان ، به آسانی میتوانیم وسیله ای برای تشویق و رشد روابط اجتماعی باشیم.

وی تصریح کرد: اغلب افراد بدلیل اینکه مهارت انتقاد کردن را نمی دانند، درهنگام نقد رفتارهای نادرست رفتارشان به شکل خصومت آمیز و عیب جویی می شود که این موضوع مورد انتقاد را تلخ میکند.

این روانشناس ادامه داد: افراد معمولا تمایل دارند که رفتارهای نادرستشان در خفا و با ملایمتت به انان گوشزد شود و اگر این اتفاق طور دیگری و درجمع صورت گیرد نتیجه ان بسیار مخرب خواهد بود.

وی در خصوص نحویه صحیح انتقاد افزود: انتقال اطلاعات به دیگران باید به صورتی باشد که در جهت مصالح ، تشویق افزايش رشد فردي و روابط اجتماعي فرد انتقاد شونده باشد بنابراین ان را وسیله ای برای انتقام گیری ها و جواب های دندان شکن نکنیم.

فغانپور در پایان گفت: انتقاد شنیدن ذاتا تلخ و گزنده است و فرد منتقد باید با کلام ارام و مهربانانه در ابتدا به صورت تعریف و تمجید بازگو کند تا به مذاق شخص مورد نظر انقدر تلخ نیاید.

منبع : باشگاه خبرنگاران
13941126P192476412 - چرا مهارت انتقاد کردن را یاد نگیریم؟
مطلب پیشنهادی  آخرین وضعیت تعطیلی پنج‌شنبه مدارس در سال آتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به نوشته‌ها