چگونه در دوران کنکور برای فرزندتان همراه خوبی باشید؟

بازگشت به نوشته‌ها

چگونه در دوران کنکور برای فرزندتان همراه خوبی باشید؟

چگونه در دوران کنکور برای فرزندتان همراه خوبی باشید؟Reviewed by دینی صد on Jun 12Rating:

مادری و پدری کردن با تمام وجود

فرزند شما به دوره ای جالب و طلایی وارد شده است. همه می‌دانیم که روزهای کنکور، روزهای مهمی‌هستند. این روزها می‌توانند بهترین روزهای زندگی فرزند شما باشند و شما می‌توانید با استفاده از توانائیهای خود، به عنوان مدیران خانه، فضایی عالی و ایده‌آل برای درس خواندن فرزندتان فراهم کنید. نکته مثبت این ماجرا اینجاست که همراه خوبی برای فرزند بودن، راه و رسم پیچیده ای ندارد. نیازی ندارد تا تخصص ویژه ای داشته یا دوره خاصی دیده باشید، مهم این است که برای فرزندتان وقت بگذارید و در رابطه با اینکه چطور فضایی برای درس خواندن او مفیدتر است، با وی صحبت کنید.

در یادداشت‌هایی که برایتان می‌نویسیم، قصد داریم با توصیه‌هایی ساده، به شما کمک کنیم تا از این روزها نهایت استفاده را ببرید. شما می‌توانید برای فرزند کنکوری‌تان، بهترین همراه باشید و خبر خوب اینکه صرفا باید نقش پدر و مادری خودتان را به همان صورتی که هستید ، اجرا کنید. این بدین معناست که شما نیازی ندارید، کارشناس تغذیه، روانشناس و هزار و یک نوع متخصص دیگر باشید. بر خلاف انتظار اگر تلاش کنید با فراهم آوردن فضایی که اندکی با شرایط روزمره متفاوت است، زمینه آرامش فرزندتان را به وجود بیاورید، به نتایجی فوق‌العاده دست پیدا می‌کنید. پیشنهاد می‌کنیم توصیه‌های ما را هم در این دوره، مد نظر داشته باشید:

مثبت و پرانرژی وارد شوید اما زیاده‌روی نکنید

بعضی از دانش‌آموزان ممکن است با دیدگاهی کم و بیش منفی به دوران کنکور نگاه کنند. دوران کنکور برای آنها یعنی فقط و فقط درس خواندن و محروم شدن از کارهایی که دوست دارند. مهم است که شما این دید را به موضوع نداشته باشید . متخصصان بسیاری نشان داده‌اند که استراحت نکردن و محروم شدن طولانی مدت از کارها و فعالیت‌هایی که دوست داریم، در طولانی مدت به ضرر عملکردمان تمام می‌شود. بدن ما برای فعالیت مدام و بی وقفه طراحی نشده است.

مطلب پیشنهادی  زمان اعلام نتایج نهایی کنکور ۹۴

حواستان به خواب و فعالیت‌های بدنی دانش‌آموزتان باشد

متخصصان علوم اعصاب کشف کرده اند، خوابیدن باعث می‌شود آنچه یاد گرفته‌ایم در حافظه تثبیت شود. پس مراقب این موضوع باشید که فرزندتان به قدر کافی بخوابد، البته باید این نکته را هم در نظر داشته باشید که بعضی از دانش‌آموزان ممکن است برای فرار از نگرانی ناشی از کنکور ، بیش از حد بخوابند. از طرف دیگر، مهم است که گهگاه به یاد فرزندتان بیاورید که فعالیت بدنی باعث تقویت مغز و آماده‌تر شدن آن برای یاد گیری می‌شود. همراه شدن با فرزندتان در فعالیت‌های بدنی به خصوص اگر به صورت بازی‌های ورزشی باشد، فرصتی عالی برای کمک به او در کنار آمدن با مشکلاتش است.

زیاد از حد محبت نکنید

بعضی از والدین فکر می‌کنند که در دوران کنکور باید توجه خاص و ویژه‌ای به فرزند کنکوری‌شان نشان دهند، شرایط و امکانات فو‌ق‌العاده برایش فراهم کنند و خلاصه اینکه، برای درس خواندن به او رشوه بدهند. اگر چه توجه و رسیدگی خاص به فرزند کنکوری شما، تا حدودی لازم است اما متاسفانه گاهی این توجه از حد و اندازه خارج می‌شود و شکل نامناسبی به خود می‌گیرد. پس حواستان باشد که از آن ور بوم نیفتید.

حواستان به آرامش و شادی خانه باشد

یکی از مهمترین بخش‌هایی که والدین می‌توانند در آن نقش مهمی‌داشته باشند ، فراهم کردن شادی و آرامش در خانه است. خانه شما در دوران کنکور باید فضایی باشد که در آن دانش‌آموزتان بتواند احساس آرامش و شادی کند و بدون دغدغه مسائل دیگر درس بخواند، البته شاید فراهم کردن چنین فضایی به سادگی توصیه کردن آن نباشد.

دستکاری محیط با دقت یک مهندس

مطلب پیشنهادی  رفع نقص کارت‌های کنکور سراسری 94 آغاز شد
مغز ما در هر ثانیه اطلاعات بسیار زیادی از محیط اطرافش دریافت می‌کند. تصاویر مختلف، صدا، بو هزاران داده دیگر را با حواس پنجگانه لمس می‌کنیم. اما مغز ما با این همه اطلاعات چه کار می‌کند؟ آیا همه آنها را تجزیه و تحلیل می‌کند؟ نتایج پژوهش‌ها نشان داده که این اطلاعات در سطوح مختلف تحلیل می‌شوند، یعنی به بعضی از آنها مستقیما توجه می‌کنیم و بعضی دیگر را نادیده می‌گیریم. با روش‌های مختلفی می‌شود نشان داد که اطلاعات به ظاهر نادیده گرفته شده، هم تا حدودی تحلیل می‌شوند.

 

این روزها شاید بارها و بارها این توصیه را بشنوید که فضای آرامی‌ برای فرزندتان فراهم کنید اما چطور می‌شود فضای آرامی‌در خانه ایجاد کرد؟ به این تکنیک‌ها اصطلاحا مهندسی محیط می‌گویند زیرا شما باید با هوشمندی و دقت یک مهندس به محیط اطرافتان نگاه کرده و آن را بررسی کنید و در صورت لزوم تغییر دهید تا فضایی آرام و راحت برای فرزندتان فراهم کنید:

۱- آیا می‌شود چیدمان اتاق را بهتر کرد؟

نگاهی به اتاق فرزندتان بیندازید و ببینید که آیا می‌شود چیدمان اتاق را بهتر کرد. در نظر داشته باشید که هر چه میز یا فضایی که فرزندتان در آن مشغول درس خواندن می‌شود از محرک‌های محیطی (البته به استثنای نور)‌ دورتر باشد، بهتر است. برای مثال بهتر است که میز مطالعه به صورتی قرار بگیرد که محرک‌هایی مانند باز و بسته شدن در اتاق کمتر حواس او را پرت کند.

۲- اتاق را از محرک‌های مزاحم پاک کنید

البته قبل از اجرای این توصیه باید با فرزندتان مشورت کنید. همان طور که قبلا گفته شد، ممکن است ما محرک‌های محیطی را به صورت هوشیار تجزیه و تحلیل نکنیم اما به هر حال این محرک‌ها بخشی از ذهن را به خودشان مشغول می‌کنند بنابراین اگر می‌خواهید که فرزندتان ذهن آرام‌تری داشته باشد، محرک‌های محیطی را کمتر کنید. این محرک‌های محیطی می‌تواند صدای تلویزیون در اتاق نشیمن یا تابلوهای زیادی که به در و دیوار اتاق آویزان است، باشد، البته بعضی از دانش‌آموزان در اتاقی که به شدت آرام و بدون محرک باشد، بیشتر دچار حواس‌پرتی می‌شوند.

مطلب پیشنهادی  اعتمادبه‌نفس، مادر موفقیت است

۳- برای فرزندتان فضای خصوصی فراهم کنید

در دوران درس‌خواندن برای کنکور،‌برای فرزندتان فضایی در نظر بگیرید تا بتواند در آن برای خودش حریمی‌خصوصی داشته باشد. حتی اگر با خواهر یا برادرش اتاق مشترک دارد، با فرزند دیگرتان صحبت کنید تا این فضا را تا جای ممکن برایش فراهم کند. همچنین به اعضای خانواده گوشزد کنید که در صورت امکان بی‌مقدمه و بدون در زدن وارد حریم خصوصی او نشوند.

۴- در مورد صداهای خانه به توافق برسید

بعضی از دانش‌آموزان با صداهایی که در خانه وجود دارد، مشکلی ندارند و حتی ممکن است برای تمرکز بهتر ترجیح دهند که صدایی (مثلا صدای رادیو یا موسیقی) در خانه یا اتاقشان پخش شود اما برای بعضی دیگر ممکن است این صداها به شدت آزاردهنده باشد بنابراین درباره این صداها با او صحبت کنید و تصمیم بگیرید.

۵- چه چیزهایی به اتاق اضافه شود؟

مهندسی محیط لزوما به معنی حذف محرک‌های محیط نیست. در بعضی شرایط باید وسایل و اشیایی به اتاق اضافه کنید، البته این اشیا باید با دقت و حوصله انتخاب شوند. یک گلدان گل یا چراغ مطالعه برای شروع بد نیست. تخته وایت برد، پوسترها یا یادداشت‌هایی که به او در یاد گرفتن مطالب درسی کمک می‌کنند هم گزینه خوبی است. اما باید این را در نظر داشته باشید که در اضافه کردن محتوای درسی به در و دیوار اتاق زیاده‌روی نکنید. وقتی مطالب قابل توجه از حدی بیشتر شوند، به جای کمک به او، بخشی از ظرفیت مغزش را اشغال می‌کنند و باعث می‌شوند که نتواند به خوبی بر آنچه مطالعه می‌کند، تمرکز داشته باشد.
منبع: مجله رتبه

13940903P9w7kzy4753 - چگونه در دوران کنکور برای فرزندتان همراه خوبی باشید؟

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به نوشته‌ها